durere pe tibia dreapta exterior

10-03-2017
geoghe
Nu este medic/terapeut
geoghe
buna seara am o saptamana decand nu pot sa merg.am picioru putin umflat pe tibia dreapta si este si rosu un pic cand dau sa strang glezna ma doare muschiu de la tibie nu fac sport de nici un fel am avut ligamentu intern rupt si meniscu intern am mai avut si kist baker dar mam operat in 2011 durere am mai avut da nu asa tare cand mergeam repede va mutumesc cu stima
3 comentarii
0
10-03-2017, ora 13:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, antecdente traumatice si de alta natura etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-03-2017, ora 20:51
geoghe
Nu este medic/terapeut
geoghe
buna seara am revenit sa completez am 37de ani.167cm.93kg.acum muncesc in anglia ca tamplar s imuncescs zilnic 12 ore dar muncesc foarte mult pe schela sau scara poate ma fac inteles.de la glezna la 10 cm in spre genunchi este umflat si este si un punct rosu deci acolo unde este rosu ma doare foarte tare de nu pot indoi glezna poate fi de la bocanci nici nu stiu ce sa fac am fost la doctor aici si nu mia facut nimic a zis ca este imflamatie.dar de ce ma doare unde este puncu ala rosu.am jucat fotbal si miam rupt meniscu si ligamentu interior si miau gasit si kist baker dupa care mam operat alte boli nu am avut. multumesc si sper sa ma fi exprimat bine de data aceasta un salut
0
10-03-2017, ora 21:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Foarte probabil este vorba despre un sindrom de supra-solicitare, datorat celor peste 30 kg in exces si efortului exagerat.
Practic, la aceasta greutate, nu este indicat sa stati in picioare sau sa mergeti pe jos, deoarece distrugeti articulatiile membrului inferior.
Desigur, poate fi vorba si despre o insuficienta venoasa periferica (agrava de greutate si de efort), poate fi vorba despre o ruptura musculara, poate fi vorba despre o insuficienta arteriala periferica (specifica diabetului de care, cu siguranta, suferiti).
Este absolut imposibil de decelat originea suferintei fara o examinare clinica diercta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.