Durere persistenta in gat

12-06-2018
Nonamex1
Nu este medic/terapeut
Nonamex1
Buna seara!
De câțiva ani am dureri în gât, am fost la un control ORL “clasic” acum 1 an si mi-au spus ca nu am nimic. Am facut si un exudat faringian si rezultatul este normal. De asemenea am facut o endoscopie la stomac si am rugat-o pe doamna doctor sa se uite si in gat, mi-a spus ca nu vede nimic(nu stiu cat de bine s-a vazut.)
Medicul ORL a spus ca este “doar” o inflamatie.
La un simplu control ORL(fara radiografii, ecografii), poti depista probleme mai grave de sanatate, cum ar fi canceul de gat?
Ce investigatii imi recomandati sa fac pentru a fi sigur ca totul e bine?
Mentionez ca nu tusesc, nu mai fumez de 12 ani, alcool consum ocazional.
Multumesc!
1 comentarii
0
12-06-2018, ora 10:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. initial prima consultatie trebuie facuta la Psiholog.. pentru a scoate gândurile negative din cap...
2. este plin forumul de explicatii.. ca inflamatia din gat este intretinuta de un refux gastro-esofagian si de o inflamatie de pe tractul digestiv...
nici alcoolul si nici fumatul nu dauneaza asa grav gatului..cum o fac acidulatele, citricele, otetul., lamaie, usturoiul s.a.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri in gat - primul ajutor
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK