Durere picior drept talpa

06-03-2014
Nicusortnb
Nu este medic/terapeut
Nicusortnb
Buna ziua,
De aproape un an am o durere in talpa piciorului drept. A inceput in partea din fata la baza degetelor in special la cel mijlociu, la inceput a fost umflat degetul mijlociu si rosu.. am facut radiografie la picior (fara modificari), radiografie la parti moi (aparea doar o inflamatie) si la analizele de sange acidul uric a iesit 7.6..am luat 3 luni tratament pentru guta acidul uric a scazut la 6.4, umflatura si roseata a trecut dar durerea sa intensificat la baza degetelor si a aparut si pe partea stanga a calcaiului..De aprox 2 luni am fost la un alt doctor reumatolog unde am facut din nou radiografie la picior (fara modoficari) si la coloana(modificari sacroiliace) si analize de sange (acid uric normal, proteina c reactiva marita si vsh marit) mi-a pus diagnostic de artrita reactiva spondilita seronegativa si mia dat pt 3 luni sulfasalazina (3 x zi) si arcoxia 10 zile.Cat timp am luat arcoxia ma mai lasat durerea dar acum doare foarte tare si calcaiul si partea din fata si in fata se simte o inflamare la atingere..Intermitent la cateva luni am simtit si durere la baza coloanei coborand pe picior pe partea dreapta si la inghinal dar ma lasa cand luam antiinflamatoare 2-3 zile..In data de 26 martie am facut si programare la rmn pentru sacroiliace..insa pana atunci nu stiu ce sa ma fac cu durerea ca este mare si imi este frica sa nu am ceva grav...In aceasta perioada am colsultat si un doctor homeopat la tm care mi-a dat cv tratament dar fara rezultat si doi terapeuti naturisti (bioenergologi cu masaj au ameliorat simptomele pe moment dar a doua zi durerea a reaparut). Va multumesc
3 comentarii
0
06-03-2014, ora 12:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles, din lunga D-voastra expunere, tocmai singurele elementele necesare: sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii, neurochirurgicale etc etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-03-2014, ora 16:18
Nicusortnb
Nu este medic/terapeut
Nicusortnb
Buna ziua,
Sex: Masculin; Vartsta: 27 ani; Inaltime: 1.90m, greutatea cand au inceput durerile era de 112 kg si tinand si dieta pentru guta am ajuns acum la 88 kg, lucrez la birou cam 6 ore pe zi si 2 le stau in picioare, inainte sa inceapa durerea practicam kick-boxing pe 3-4 ori pe sapt 2-3 ore, am mai avut dureri reumatologice la baza coloanei dar ma lasau dupa o sapt - doua de antiinflamatoare, durerea a aparut noaptea dupa o zi in care am depus putin mai mult efort..in primele 6 luni erau perioade de o sapt doua in care durerea ma mai lasa..In ultima luna durerea sa amplificat foarte tare fiindu-m dificil sa ma deplasez..Va rog sa mi spuneti daca pot sa va dau alte detalii
Va multumesc..
0
06-03-2014, ora 19:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Un aviz competent necesita o examinare clinica directa.
Din cele descrise, pare a fi vorba despre un sindrom de supra-solicitare a piciorului, datorat greutatii exagerate, statului in picioare excesiv, sporturilor agresive pentru ante-picior.
Prin urmare, logic, se impune reducerea drastica a solicitarii mecanice a ante-piciorului (greutate, eforturi).
In rest, nu se pot exclude patologii de tip reumatologic-inflamator, insa diagnosticul necesita examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •