Durere picior drept - zona gamba jos - glezna

23-10-2016
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna ziua,
Am nevoie de niste sfaturi pentru a sti pe ce cale sa o apuc.
De cativa ani ma dor picioarele in partea de jos. La inceput ma dureau numai dimineata, pe urma au inceput sa ma doara si peste zi. De cateva luni ma doare doar dreptul, in partea de catre glezna. Durerea nu e profunda, nu e toata ziua (apare si dispare, mai mereu e prezenta dimineata la trezire, apoi dispare peste zi si poate sa revina spre seara), nu e zilnic. Analizele imi sunt ok, unii medici mi-au recomandat Milgamma (complex de B-uri), altii Magneziu - le-am luat pe toate de-a lungul lunilor dar nu am observat sa aiba vreun efect. Precizez ca am si o scolioza spre stanga, iar piciorul stang imi este cu cativa mm mai scurt ca si dreptul (port taloneti) - mi s-a spus ca s-ar putea sa fie de acolo, insa fac gimnastica (invatata cu un kinetoterapeut) de mai bine de 6 luni si din nou, nu am observat nici o imbunatatire legat de durerea de picior.

As vrea sa exclud existenta unei eventuale probleme mai grave (mai ales ca urmeaza sa plec din tara), asa ca va rog sa-mi spuneti spre ce medic sa ma indrept si ce investigatii ar fi utile de facut in acest caz (am citit despre electrobiografie, electroneurografie - asta poate confirma ca durerea vine de la nerv, angiografie).

Va multumesc anticipat.
9 comentarii
0
23-10-2016, ora 11:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, neurochirurgicale, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam detaliii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-10-2016, ora 11:43
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Imi cer scuze - detaliile suplimentare: 29 ani, sex M, munca de birou, persoana destul de activa (fac ciclism, drumetii montane), 63 kg, 176 cm, antecedente nu am de nici un fel.
0
23-10-2016, ora 12:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil ca este vorba despre un sindrom de supra-solicitare a sistemului locomotor (efort exagerat).
Organismul D-voastra nu suporta o solicitare atat de mare si va avertizeaza, prin durere, ca exagerati cu eforturile.
Vitaminele mentionate nu va ajuta deloc, cata vreme este vorba despre supra-solicitare (si nu cred ca ar fi utila vreo investigatie suplimentare, cat timp persista supra-solicitarea organismului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-10-2016, ora 21:04
paul_p
Nu este medic/terapeut
paul_p
Buna seara,

Va multumesc pentru raspunsuri. Precizez insa ca efortul nu este foarte exagerat si nu e zilnic. Au fost chiar si cateva saptamani in care nu faceam acele activitati deloc si durerile tot erau. Chiar am incercat fac o asociere intre stilul de viata si dureri, insa nu am reusit: fie ca fac sport, fie ca nu ele tot exista. Si in plus ma surprinde ca mai nou apar doar la piciorul drept (in trecut ma dureau amandoi, dar intr-adevar cu precadere dreptul).

In plus, nu inteleg de ce ele sunt prezente aproape in fiecare dimineata - iar dupa ce umblu prin casa dispar durerile (ca mai apoi sa reapara in cursul zilei).
As dori totusi sa fac o investigatie ca sa elimin si sa identific eventual din timp o posibila problema. Va rog sa ma sfatuiti in acest sens daca este cu putinta.

Va multumesc mult.
0
23-10-2016, ora 21:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Investigatiile vor fi prescrise de catre ortoped numai DUPA examinarea clinica directa.
Prin urmare, logic, nu are sens sa recurgeti la investigatii scumpe si inutile fara sa fi fost examinat mai intai clinic (nu stim ce investigatii sa prescriem fara o examinare clinica directa).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
09-11-2016, ora 09:16
alexandrina39
Nu este medic/terapeut
alexandrina39
Buna dimineata.Pe 1 noi am cazut si am facut o entorsa la glezna dreapta in urma căreia mi s-a pus ghips.Nu am avut ligamentele rupte.Ieri mi s- a scos ghipsul. Ma deplasez cu ajutorul cadrului. Nu am pus piciorul in pământ.Am 44 de ani, 1, 62 si 90 de kg.Mi s-a spus ca glezna e blocata din cauza ghipsului.Când il atarn jos ma doare si ma strange ca o menghina iar locul a umflat si putin vânat. Când voi putea sa pun piciorul in pământ?Ce ex se fac? Dr ortoped ( f tanar) mi -a spus ca pot pune piciorul in pământ iar dr de fam (65 ani) mi- a spus
mai astept o sapt. Ce fac??
0
09-11-2016, ora 09:25
alexandrina39
Nu este medic/terapeut
alexandrina39
Revin sex feminin, profesor
0
10-11-2016, ora 14:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este foarte posibil sa fie mai mult decat o entorsa.
Va sfatuiesc sa nu va sprijiniti nici o secunda pe picior pana la controlul de la 7 zile.
Cele 40 kg in exces constituie un factor puternic agravant.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-11-2016, ora 20:20
alexandrina39
Nu este medic/terapeut
alexandrina39
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: