durere picior stang, doar cand merg

16-07-2010
dragos02
Nu este medic/terapeut
dragos02
am o durere la piciorul stang in spatele genunchiului, si in drepul fesei stangi, durerea o simt doar cand merg, daca stau in pat nu ma doare nimic, precizez ca la piciorul drept nu am absolut nimic, stangul nici nu pot sa il tin drept si sa ating laba picorului cu mana (trebuie sa il indoi de la genunchi ca sa pot atinge laba piciorului cu mana), stiti ce taratament as putea sa iau? sau ce sa fac?
5 comentarii
0
16-07-2010, ora 14:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ceea ce descrieti D-voastra (absolut sumar si fara detalii concrete privind varsta, sex, greutate, antecedente, ocupatie, sporturi etc etc) se poate suprapune unei simptomatologii radiculare lombare de tip compresiv (hernie de disc).
Prin urmare, cautati un neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-07-2010, ora 17:22
dragos02
Nu este medic/terapeut
dragos02
buna ziua, in primul rand multumes pentru primul raspuns, sa fiu mai explicit: am 20 de ani, baiat, am in jur de 95-98 kg si 1.93 metri inaltime, probleme nu am mai avut nicodata la picior, pina acum un an puteam sa zic ca facem sport cat de cat regulat, dar in ultimul an nu prea am facut miscare mai deloc, durere mi-a aparut acum vreo 5 luni, cand am fost la fotbal si am facut febra musculara, mai intai ma durut spatele (doar partea de jos de deasupra feselor) vreo 2 saptamani dupa care parca sa tras in picior (cu spatele a fost prima oara cand ma durut, dar mi-a trecut si acuma nu mai am nimic), mai spuneti-mi daca pot lua vreo crema sau ceva de la farmacie deoarece nu sunt asigurat si momentan nu prea am bani de consultatie
0
16-07-2010, ora 23:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu exista nici un unguent util in cazul herniei de disc.
Doar normalizarea greutatii, evitarea absoluta a eforturilor fizice si a sportului si kinetoterapia specifica coloanei lombare pot evita interventia chirurgicala, in cazul in care aceasta nu este urgenta si imperativa.
Continuarea sporturilor la greutatea D-voastra reprezinta cel putin o grava eroare.
Cautati un neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-07-2010, ora 10:39
dragos02
Nu este medic/terapeut
dragos02
multumesc inca o data de raspuns, prin normalizarea greutati inseamna ca ar trebui sa mai slabesc?(mie unu nu mi se pare ca sunt gras la inaltimea pe care o am)
0
17-07-2010, ora 13:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, e foarte adevarat: eu am 1, 84 m si 73 kg si mai trebuie sa slabesc nitelus pana la normalitatea mea anterioara (69-70 kg).

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •