durere post operatorie tendon ahile (la schimbarea timpului--ploaie, frig--)

29-04-2012
danandrei83
Nu este medic/terapeut
danandrei83
buna, ma numesc Dan, am 28 de ani si acum 17 ani jucandu-ma mi-am taiat intr-un metal oxidat piciorul stang in zona tendonului lui ahile. desi rana provocata a fost destul de profunda si se infectase am fost operat si dupa 2 luni de zile, in care am avut piciorul imobilizat intr-o atela, m-am vindecat. problema e ca acum, dupa atata timp am inceput sa am dureri in zona cicatricei cand timpul se schimba (ploaie, frig) si ajung chiar sa schiopatez. as dori sa stiu daca e ceva normal sau ar trebui sa ma ingrijorez si sa apelez la un doctor de specialitate? va multumesc
16 comentarii
0
01-05-2012, ora 09:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Un consult specializat nu este niciodata inutil.
Poate fi vorba despre ceva banal (o cicatrice retractila meteosensibila) sau poate exista o reala problema articulara sau tendinoasa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-05-2012, ora 11:29
danandrei83
Nu este medic/terapeut
danandrei83
Multumesc pt raspuns. Ce clasa de investigatie ar fi necesara pt a putea avea un diagnostic corect. Ar fi cazul unei rezonante magnetice? Inca o data multumiri domnule doctor.
0
01-05-2012, ora 15:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este nevoie de absolut nici o investigatie.
Un consult clinic atent si competent este mai mult decat suficient.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-07-2014, ora 17:07
claaud33
Nu este medic/terapeut
claaud33
Am avut ruptura de tendon, am stat in ghips 4 saptamani acum urmez recuperarea de 2 saptamani cu laser terapie, ultrasunete, antiinflamatoare si diverse alifii si geluri.Pun deja piciorul in pamant, merg schiopatand, conduc masina, dupa 2-3 ore de miscare mi se umfla muschiul gambei.Este normal sa se umfle?
Mi s-a recomandat sa port un bocanc sau o ghetuta mai inalta pana ma refac, dar se intampla acelasi lucru doar ca merg putin mai bine.Ce sfaturi aveti pentru mine?
Va multumesc!
0
26-07-2014, ora 09:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In cazul rupturii tendonului calcaneean (arhaic, "achilean"), recuperarea nu consta in """""laser terapie, ultrasunete, antiinflamatoare si diverse alifii si geluri""" (ar fi inutile), ci exclusiv in kineto-terapie adaptata acestei situatii.
Recuperarea depinde insa si de sediul leziunii, de tipul de procedura chirurgicala, dar mai ales de datele D-voastra personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, neurochirurgicale etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-07-2014, ora 09:30
claaud33
Nu este medic/terapeut
claaud33
Am 47 de ani.1.87, 90 kg, practic taximetria, sunt o fire sportiva, ieseam la alergari, fotbal cu prietenii.Mentionez ca sunt din Galati si mi-a fost recomandat acest doctor(de fotbalisti), iar doctorul curant ortoped mi-a recomandat fizio-terapie si Alle gel.Sunt o persoana cu foarte multa vointa;cand sunt in cada si fac bae misc piciorul din ce in ce ma bine, merg schiopatand, conduc masina partial o ora, doua;mi se umlfa muschiul gambei si piciorul(glezna) are o culoare rosiatica.Dupa repaus isi revine.
Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
26-07-2014, ora 09:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
La greutatea D-voastra este total ne-recomandabil sa practicati jogging sau foot-ball, tocmai din cauza solicitarii enorme la care sunt supuse structurile anatomice ale membrului inferior.
Rezultatele sunt logice: ruptura tendonului calcanean, distrugerea articulatiilor etc.
Edemul este relativ normal si depinde de timpul in care mentineti membrul inferior in pozitie decliva (cu piciorul in jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-07-2014, ora 22:51
printesa
Nu este medic/terapeut
printesa
buna seara.dle doktor.am avut o ruptura totala a tendonului achilian, operata dupa 23 de zile de la producerea ei, , , avand si un alt traumatism motiv kare sa situat pe lokul 1.apoi interventia tendonului.am kateva nelamuriri, medikul operator fiind strain, , , , komunika f greu, nici raomana nici greaka si nici makar engleza, , , komunikarea noastra este deficitara, si el ka si persoana este f greu de abordat si raspunsurile lui nu ma satisfak de nici un fel.mentionez ka am kunostiinte medikale.1.forma inciziei pe kare o am nu o gasesk an nici o tehnika aporpae de forma S.nu anteleg dece, , , si cea de a 2 a nelamurire este acea ka mi sa mentionat ka am un kordon introdus an tendon, , ,.medikul mi-a spus ka ku este metalik, , , si ka este pentru tot deauna, , , deci ka nu s-ar absorbi nici o dat.ce fel de kordon este acesta si ce rol poarta el daka va ramane intakt an tendon pentru tot deauna.v-a multumesk.
0
27-07-2014, ora 23:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va marturisesc ca nu am reusit sa va inteleg: in ce limba scrieti?
Daca nu puteti scrie in romana, inteleg si engleza, franceza, germana, italiana etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2014, ora 23:12
printesa
Nu este medic/terapeut
printesa
am scris an limba romana.V-a referiti ca acel, , k, , ?
0
28-07-2014, ora 00:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Categoric nu ati scris in limba romana.
Ce inseamna 'an', ' v-a referiti'???????
Va rog sa-mi scrrieti inteligibil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-07-2014, ora 01:00
printesa
Nu este medic/terapeut
printesa
iertare cer, oricat de ineligibil a-si ancerca sa skriu, atat pot.nu sunt cetatean roman. mi se poate raspunde la antrebarile adresate mai sus?va multumesc.
0
30-07-2014, ora 13:35
liviapopa88
Nu este medic/terapeut
liviapopa88
Buna ziua! ma numesc Livia am 35 de ani.in urma cu 4 saptamini am avut o ruptura totala de tendon acilian, am fost operata, totul a decurs foarte bine.la doua saptamini au fost scoase firele si mi sa schimbat ghipsul.piciorul a fost destul de unflat, acum a revenit la normal si acest ghips este foarte larg, misc piciorul cu mare lejeritate in acest ghips, pot sa calc in picior merg destul de bine, nu am nici un fel de durere.peste doua saptamini voi scoate ghipsul.intrebarea este: -Egzista riscuri fiind ghipsul foarte larg si mergind in picior fara cirje?domnul doctor care ma operat se afla in concediu. va multumesc...
0
30-07-2014, ora 13:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sunt intrebari extrem de punctuale, care trebuie adresate chirurgului operator (este vorba despre o atitudine post-operatorie extrem de precisa, gestionata strict de catre chirurgul operator).
Nu ne putem pronunta asupra atitudinii terapeutice post-operatorii, necunoscand detaliile cazului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
30-07-2014, ora 13:53
liviapopa88
Nu este medic/terapeut
liviapopa88
Va multumesc foarte mult pt raspuns. aveti totusi un sfat pentru mine?avind in vedere ca nu am dureri cind merg fara cirje?ar fi bine totusi sa merg cel putin cu o cirje pentru a nu lasa greutatea corpului pe piciorul operat?
0
30-07-2014, ora 13:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Durerea nu are nici o semnificatie in aceasta situatie.
Nu putem "ghici" care a fost strategia terapeutica a chirurgului: a merge cu sprijin poate fi extrem de daunator tendonului, sau cel putin poate contraveni strategiei chirurgului, provocand complicatii grave (ruperea tendonului).
Nu putem interfera in strategia chirurgului curant fara a provoca potentiale complicatii grave.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tendinita ahiliana (leziunea la tendonul lui Ahile) - primul ajutor
  •