Durere pulpe

12-07-2018
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Buna ziua
29 de ani, sex ; M, 1.80 inaltime. 79-80 kg.
Munca de birou dar joc fotbal saptamanal, alerg prin parc, nu sunt o persoana sedentara.
De vreo 2 saptamani simt pulpele mai mereu incordate, uneori imi simt picioarele slabite, cand incordez piciorul mi se blocheaza pulpa la piciorul drept (in special).
Cand ma ridic asa pe varfuri simt o durere si mi se pune carcel, daca stau mai mult in picioare simt nevoia sa stau jos.
Tin sa precizez ca eu urmez un tratament pentru anxietate : efectin 75mg dimineata + trittico 150mg seara.
Urmez acest tratament de 3 luni de zile, este prima data cand simt picioarele asa "obosite".
Inainte alergam 7-8km, acum daca alerg 3km trebuie sa ma opresc ca simt ca nu mai pot din cauza picioarelor.
PS : durerea este doar la pulpe.
Dna doctor de familie mi-a dat trimitere la neuro, dar nu cred ca tine de neurologie
Va salut.
3 comentarii
0
12-07-2018, ora 21:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg care este intrebarea.
In alta ordine de idei, trebuie sa intelegeti ca atat foot-ball-ul, dar si jogging-ul reprezinta eforturi fabulos de agresive pentru articulatiile membrului inferior, pe care le distrug grav, rapid si ireversibil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-07-2018, ora 22:05
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Bună seara.
Întrebarea era ce ar trebui sa fac ?
Am 2 saptamani de repaus, cand incordez piciorul mi se blocheaza mușchiul de la pulpa inferioară.
Am facut programare la chirurgie vasculara luni, m-am gandit sa nu fie vreo insuficienta vasculara...
va Multumesc pentru raspuns.
0
12-07-2018, ora 23:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Desigur ca poate fi vorba despre o insuficienta venoasa periferica, insa efortul fabulos este o explicatie mai logica a situatiei actuale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum scapi de cârcei
  •