durere puternica de umar stang

18-10-2011
felicia72
Nu este medic/terapeut
felicia72
Am 39 ani, 1, 62 inaltime, 57 kg, sex feminin, lucrez aprox 10 ore pe zi la birou, pe calculator, in domeniu bancar (stres), de peste 15 ani si evident ca pozitia spatelui este necontrolata si gresita. In mai 2011 am avut dureri puternice, insuportabile ale coapsei stangi, care se extindeau pe picior in jos, ingreunandu-mi mersul.Am fost internata de urgenta, pe cardiologie, cu diagnostic :arteriopatie obliteranta membre inferioare-neconfirmat dupa efect angiografie periferica cu substanta de contrast. Durerile au tinut cam 2 sapt. Am consultat apoi si un neurolog, fara succes ptr ca tot nu am aflat cauza declansarii durerilor ci doar presupuneri, posibil sa...Acum 3 zile, oct 2011 la fel, dintr-o data durere in umarul stang, care mi s-a blocat de la umar pana la cot, cu prelungirea durerilor pana la degete. Aveam impresia ca ma dor si venele la degete, iar mana stanga era putin inflamata, usor umflata si calda, iar stanga rece la degete. Mi s-a spus ca am o circulatie lenta. Nu-mi puteam folosi deloc mana stanga si aveam dureri puternice in orice pozitie a mainii. Medicul de familie mi-a prescris antiinflamatoare injectabile si mi-a sus ca este posibil sa fie o raceala a articulatiilor de la folosirea aerului conditionat. Ce investigatii ar trebui sa fac ptr a depista si trata cauza si ptr a preveni astfel de dureri paralizante?pe reumatologie?Am uitat sa mentionez, poate este important: mama mea a avut dermatomiozita si edem pulmonar acut. Multumesc anticipat!
2 comentarii
0
19-10-2011, ora 08:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Atat simptomele actuale (de la nivelul membrului toracic), cat si cele mai vechi (de la nivelul coapsei) sunt superpozabile sindromului compresiv vertebral, de tipul herniei de disc cervicale sau lombare.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-10-2011, ora 21:27
felicia72
Nu este medic/terapeut
felicia72
Buna seara. Va multumesc tare mult ptr recomandari. Sanatate si toate cele bune, va doresc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.