Durere si ganglion marit.

19-04-2018
Alexandru158
Nu este medic/terapeut
Alexandru158
Buna seara ! Sunt fumator de aproape 2 ani si de 4 zile am ca o usturime la nivelul faringelui, mai ales cand vorbesc sau mananc, usturjmea este usoara dar persistenta. Am constat ca din cand in cand imi tiuie si urechile si rareori am si dureri puternice sub lobul urechii. In februarie am urmat niste analize de sange la recomandarea unui doctor ORL la care am fost cu un ganglion marit, iar analizele au iesit bune, desi, inca am ganglionul marit. Imi e frica sa nu fie vorba de un cancer caci am inteles ca cel faringian prezinta cam ce am descris eu mai sus
3 comentarii
0
19-04-2018, ora 20:30
Alexandru158
Nu este medic/terapeut
Alexandru158
Am uitat sa specific si ca de o luna vocea imi este mai ragusita. Multimesc anticipat pentru timpul acordat
0
19-04-2018, ora 21:07
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna specificarea cu vocea
este un indiciu clar ca faci reflux gastro-esofagian in somn, asta e cauza si a usturimilor si a aparitiei ganglionului
acidul gastric inflameaza mucoasa faringelui
e plin forumul de sfaturi la acest subiect
0
19-04-2018, ora 21:31
Alexandru158
Nu este medic/terapeut
Alexandru158
Va multumesc pentru raspuns, dar as dori sa va deranjez cu inca o intrebare, durerea aceea brusca si mare de sub lobul urechii are legatura indirecta cu faringele sau cu urechea ? ( si usturimea si durerea sub ureche se resimt mai mult pe partea dreapta )
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.