Durere sold cand pasesc.

17-05-2016
woe
Nu este medic/terapeut
woe
Servus,
barbat 41 ani, 83kg/189cm, domiciliu Bucuresti, practic ciclism (mediu 15km/zi), la ocazii inot, stau la birou si cu copii peste 15kg in brate. Din nastere banuiesc ca posed o oarecare displazie a soldului, calc cu piciorul drept (greu observabil) mai lateral.
Acum 6 luni am avut dureri de spate + nerv sciatic care s-au mai ameliorat, dar le resimt si acum. Intre timp am inceput sa simt un oarecare deranj + durere surda in zona soldului drept la calcare sau miscare catre lateral a piciorului, eu o localizez cumva la articulatia superioara a femurului.
Am fost la un masaj specializat pe coloana cand ma durea rau spatele, doamna respectiva mi-a prins la piept laba piciorului si a tras-o brusc, in ambele articulatii sold am simtit o durere ascutita, mai mare la dreptul.
Am citit ca e recomandat ca in caz de coxartroza sa te apuci din timp de tratarea ei. Leac babesc folosit de o saptamana: dizolv si beau dimi pe nemancate o lingurita de gelatina alimentara diluata in apa.

Nu posed asigurare CNAS, rog sa imi recomandati procedura de urmat, eventual clinici/doctori, mersi.
4 comentarii
1
17-05-2016, ora 12:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Coxartroza reprezinta distrugerea articulatiei soldului, provocata de o displazie coxo-femurala, de maladii de crestere, de necroza capului femural, dar cel mai adesea de greutatea excesiva si de efortul exagerat.
Distrugerea articulatiei nu poate fi nici "tratata", nici stopata. Nu s-a inventat inca medicamente in acest sens (cat despre leacurile babesti, sunt total lipsite de logica, deci nici nu le mentionez).
Poate fi prevenita prin evitarea supra-solicitarii mecanice a soldului (greutate excesiva, efort fizic exgerat).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-05-2016, ora 10:29
woe
Nu este medic/terapeut
woe
Mulțumesc, deși nu sunt vesti încurajatoare. Momentan, eu asta doar bănuiesc, nu am un diagnostic de specialitate sau alte investigații clinice. Sa înțeleg că diagnosticul este clar coxartroza? nu ar fi relevante alte analize?
1
18-05-2016, ora 19:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Diagnosticul de coxartroza nu poate fi pus de la distanta, prin internet, fara a consulta pacientul si fara a studia radiografiile.
Trebuie sa recurgeti la un consult clinic la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-12-2023, ora 11:17
woe
Nu este medic/terapeut
woe
Buna ziua, multumesc, facut investigatie cu radiografie la spitalul militar Bucuresti. Rezultat cartilagiu destul, trimis la reumatolog, trimis la kineto si recuperare cu proceduri electrice fizioterapie si TECAR.

Lumbagosciatica a renuntat la dureri cam dupa o luna, banuiesc TECAR de ajutor. Revenita durerea dupa vreun an.

Problema era lumbagosciatica (de care stiam) care motiveaza nervul sa sensibilizeze durerea soldului.

Cautat net, in mai 2023 scos radacini si frunze de brusture, facut crema de brusture (tutorial youtube fermier crema brusture). Cost vreo 5 lumanari topite in crema si doua ore manopera. Facut prin septembrie ungeri si impachetari cu folie celofan alimentara, peste noapte.

Frate, nu mai am nimic. Recomand. Lenesii cred ca gasesc si la Plafar, nu am feedback.
Doamne Brusture ajuta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: