durere solduri si zona lombara

02-05-2015
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
Buna ziua.Am 25 ani, 1, 69 cm si 63 kg.De aproximativ 3 ani ma confrunt cu dureri.Prima data a inceput sa ma doara soldul stang inspre fesa.Durerea am tratat-o fara prea mare succes cu analgezice, masaj, odihna la pat.Erau zile cand ma durea mai intens sa zile cand durerea era mica.Primul meu gand a fost problema reumatismala.De atunci pana un prezent durerile durerile erau cand in soldul stang, cand in zona lombara cand in soldul drept(inspre fese).Tin sa mentionez ca se intensifica dimineata la trezire sau dupa ce ma ridic din pat(schiopatez).De multe ori ma doare si la o tuse mai puternica.Sau durere in zona lombara in momentul in care imi trag nasul(caz in care is racit).De unde sa incep?Sa merg la reumatolog, la neurochirurg?Despre ce poate fii vorba?Va rog mult indrumati-ma.
3 comentarii
0
02-05-2015, ora 14:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-05-2015, ora 15:34
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
Multumesc pentru raspuns domnule doctor.In cazul unui sindrom compresiv lombar exista si alte solutii decat interventia chirurgicala?Gandindu-ma ca am suportat durerea asa perioada indelungata se poate merge pe kinetoterapie sau fizioterapie.Sau cum se procedeaza in cazul in care nu ar fii necesara o interventie chirurgucala?Exista alt fel de tratamente medicamentoase decat analgezicele clasice pentru dureri?(pe care le-am incercat)
Va multumesc!
0
02-05-2015, ora 15:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ideal este sa privilegiati tratamentul naturist.
Este vorba, evident, despre kineto-terapie (exista programe specifice coloanei lombare).
Exista insa o problema: semnele neurologice de tip paralizii/parestezii contraindica kineto-terapia.
Optiunea pentru tratament naturist sau pentru interventie chirurgicala este urmarea examinarii clinice la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •