durere spate

02-06-2011
clauditu2002
Nu este medic/terapeut
clauditu2002
buna ziua!
pe masura ce a trecut timpul, eu am crescut destul de inalt intr-un timp relativ scurt. probabil de aici mi se trage faptul ca acum, cand depun efort, ma doare tare, si ma doare si cand stau usor aplecat intr-o anumita pozitie gen barbierit. am fost la un medic azi si practic nu mi-a dat cine stie ce tratament, abia s-a uitat la spatele meu si mi-a dat sa fac urmatoarele: masaj, parafina, ultrasunete si CDD. din ce am auzit acest tratament ar fi pentru ameliorarea durerii, nu pentru tratarea unei boli (cum ar fi coloana stramba daca chiar ar fi). nu ar fi trebuit sa fac poate o radiografie inainte sa imi recomande acest tratament? mentionez ca acum am 23 ani, 1, 90m. ce imi recomandati sa fac?
3 comentarii
0
02-06-2011, ora 23:24
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

fiului meu la aceeasi varsta,
i s-a recomandat INOT cat mai mult,
a mers la un bazin si
acum nici nu-l mai doare si
nici nu se mai prea vede (daca nu stii)...inainte era vizibil.

O seara buna.
0
04-06-2011, ora 19:27
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ar trebui sa faci o radiografie de coloana dorso-lombara..cere o trimitere de la medicul de familie sau mergi la un cabinet privat de imagistica medicala.sa incepi si acele proceduri...chiar daca ai, sa spunem, o deformare la coloana, tot fizioterapie, kinetoterapie etc.va trebui sa faci.dar macar vei sti ce ai...
0
27-07-2011, ora 18:37
emserban
Identitate neconfirmată
emserban
In plus, fata de sfaturile doamnei Dr. Balcan, cand va barbieriti / spalati pe dinti etc evitati sa stati cu picioarele paralele. Intotdeauna sa aveti un un picior mai in fata. Atunchi cand ridicati greutati, faceti-o indoind genunchii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •