Black Friday ROmedic

Durere sub genunchi

20-04-2017
Andrei19966
Nu este medic/terapeut
Andrei19966
Buna ziua, acum 5 zile stateam la birou si am incercat sa ma intind putin din cauza oboselii, am ridicat piciorul drept in fata si am tras talpa putin spre mine, atunci am simtit o furnicatura in partea laterala a genunchiului si o furnicatura la talpa.
De atunci am un usor disconfort, imi e putin frica sa calc pe piciorul acela desi nu ma doare si pot sa merg fara probleme.
Seara ma mai inteapa forta putin si simt o usoara senzatie de cald sau frig /curent la genunchi si degetul mare de la picior.

Cam cat dureaza acest disconfort ? in ce pozitie ar trebuii sa tin piciorul ? Ca medicamente am fost la farmacie si am cumparat sindolor gel si midocalm 150mg. Nu am folosit midocalm deoarece farmacista mi-a dat ea 4 comprimate in caz ca ma doare rau.
2 comentarii
0
20-04-2017, ora 18:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice, neurochirurgicale, metabolice, vasculare etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-04-2017, ora 16:59
Andrei19966
Nu este medic/terapeut
Andrei19966
19 ani 183cm 82kg stil de viata aproape sedentar. Nu am nicio problema de sanatate. Durerea de genunchi ( in spatele lui mai exact si pe lateral )o am dupa acea intindere de picior.
Am simtit o furnicatura puternica la nervul de langa genunchi, asemanatoare cu o lovitura la cot. Durerea mi.a trecut , simt din cand in cand caldura sau raceala la picior. Il simt uneori mai amortit, nu foarte rau. Pot merge / alerga fara disconfort, doar ca il simt sensibil . Am fost la medicul de familie si mi.a verificat reflexele si a spus ca este ok. Mi.a spus ca am o intindere, probabil ca mi.am inyins nervul si de aceea am aceste simptome.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere la nivelul piciorului (neurinomul Morton) - primul ajutor
  • Aplicația Activ (by ROmedic)
    Vrei să fii sănătos? Vrei să slăbești? Vrei sa fii în formă și să arăți bine? Vrei să te simți bine în corpul tău? Atunci trebuie să faci eforturi. Aplicația web "Activ" te ajută să fii consecvent în lupta pentru sănătatea ta.

Accesează gratuit Aplicația
    Acest site foloseste cookies. Continuand navigarea va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii OK