durere sub genunchi

25-07-2011
shoei
Nu este medic/terapeut
shoei
Buna ziua,

De aproape o saptamana simt o durere sub genunchi si am o umflatura in partea lateral stanga a piciorului drept (mai jos de rotula). Ma doare la mers, nu pot merge. Am fost la medic, la radiografie nu s-a vazut nimic, deci nu am nimic la os si mi s-a pus diagnosticul de Tromboflebita. Sunt o persoana foarte activa, lucrez 10 ore pe zi, din care majoritatea timpului sunt in picioare sau merg prin fabrica. Am citit pe internet ca tromboflebita apare in general la persoane sedentare, de asta m-am decis sa intru si aici sa scriu. Astazi vreau sa merg si la medicul de familie sa aud parerea. Ceva sugestii, ar trebui sa merg la o clinica privata, imi puteti recomanda una? Ce ar trebui sa fac in continuare, nu suport situatia! Am uitat sa mentionez ca am 46 ani, 165 si 75 kg, gen feminin! In ultimul timp nu m-am lovit sau ceva, doar am fortat putin programul la bicicleta, dar nu am simtit dureri imediat dupa.

Multumesc!
Cu stima!
7 comentarii
0
25-07-2011, ora 13:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot exista zeci de cauze ale suferintei, inclusiv vasculare (tromboza), insa cu mare probabilitate este vorba despre o supraincarcare de tip mecanic, in contextul efortului absolut exagerat pentru cele 20 kg in plus.
Incercati o perioada de repaus relativ (fara sport, fara 10 ore de efort) si, daca simptomele persista sau se agraveaza, consultati pentru inceput un ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2011, ora 14:20
lili1308
Nu este medic/terapeut
lili1308
Buna ziua! am facut o radiografie la genunchiul stang deoarece am dureri foarte mari, inca nu am fost la medic pt interpretarea rezultatelor, daca sunteti amabil pueti sa ma ajutati si pe mine.
aceste este rezulatul :Fara leziuni osoase vizibile in incidentele efectuale
Edem in partile moi supracondilian femural bilaterl.


Sper din tot sufletul sa imi raspundeti.multumesc!
0
25-07-2011, ora 17:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Radiografia are o importanta minora, iar ceea ce descrieti D-voastra se inscrie in limitele normalitatii.
Ceea ce conteaza este numai examenul clinic local, coroborat cu datele anamnestice: varsta, sex, greutate, ocupatie si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice, vasculare, metabolice etc etc.
Prin urmare, numai un consult clinic la ortoped ar putea elucida sursa suferintei D-voastre.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-07-2011, ora 20:24
lili1308
Nu este medic/terapeut
lili1308
va multumesc din suflet, mai m-am linistit ca nu este nimic grav.
0
01-08-2011, ora 17:17
shoei
Nu este medic/terapeut
shoei
Buna ziua,

Am fost la diferiti medici, am facut si RMN. Gonartroza este diagnosticul primit acum 2 zile. Acum am primit rezultatul RM Genunchi Drept, Va scriu doar Concluziile: Fin traiect de fractura platou tibial intern cu modificari inflamatorii difuze adiacente. RM Genunchi Stang : Modificari similare exista si la nivelul genunchiului stang cu microfracturi la nivelul platoului tibial intern. Fara leziuni la nivelul meniscurilor sau ligamentelor colaterale si incrucisate. Ce sfat imi dati, ce sa inteleg din asta? Este gonartroza? Ce ar trebui sa fac in continuare? Am facut si analize, toate au iesit bune, doar colesterolul putin ridicat!
0
01-08-2011, ora 17:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre o degradare a cartilajului articular (gonartroza) determinata de supraincarcarea de tip mecanic (supragreutate, efort fizic excesiv).
Prin reducerea drastica a efortului fizic si slabire (20 kg) veti usura suferinta articulara, chiar daca raul deja a fost facut (artroza, odata declansata, evolueaza catre agravare continua, lenta si ineluctabila).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-08-2011, ora 18:00
shoei
Nu este medic/terapeut
shoei
Multumesc pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •