Durere sub genunchi...

21-08-2012
RushJoe
Nu este medic/terapeut
RushJoe
Buna ziua, am fost la fotbal si brusc am simtit o durere sub genunchi, cand am ajuns acasa ma durea doar daca intindeam piciorul sau il incordam, peste o saptamana durerile au trecut cand merg normal chiar si cand alerg insa simt dureri cand misc piciorul brusc in fata, sau cand incerc sa sutez mai puternic simt durerea sub genunchi foarte rau ca si cum s-ar rupe ceva sub genunchi, ce ar putea fi?
14 comentarii
0
23-08-2012, ora 13:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o tendinopatie patelara de suprasolicitare, insa poate fi vorba si despre o problema articulara sau oricare alta.
Se impune oprirea imediata a eforturilor de tip agresiv (foot-ball, jogging etc) pentru 2-4 luni, perioada in care veti monitoriza situatia.
Este evident ca un consult clinic la ortoped ar fi util.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
23-08-2012, ora 23:04
RushJoe
Nu este medic/terapeut
RushJoe
si nu se exista niciun medicament sau unguent care sa amelioreze situatia?Este o afectiune care se vindeca complet sau recidiveaza? Va multumesc!
0
23-08-2012, ora 23:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este mai mult decat evident ca nici un medicament sau unguent nu ar fi util, ar fi chiar impotriva logicii.
Este vorba despre supra-solicitarea tendonului, care trebuie pus in repaus relativ timp de 2-4 luni, prin oprirea imediata a eforturilor de tip agresiv (foot-ball, jogging etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
22-09-2012, ora 19:04
rodica17
Nu este medic/terapeut
rodica17
Buna ziua!De doua zile am o durere in spatele genunchiului si se lasa pe gamba.Mentionez ca lucrez foarte mult la calculator, am 52 ani, 65 kg si sunt femeie.Ce ma invatati sa fac?Ce poate fi?
0
02-11-2012, ora 10:03
handofsteel
Nu este medic/terapeut
handofsteel
Buna ziua!am 15 ani si joc fotbal de aproape 7 ani...si recent am simtit dureri la ambele picioare sub ambii genunchi...am mai patit anul trecut dar decat la genunchiul stang...poate fi de la crestere sau de de la efort?pentru ca ma duc la antrenament in fiecare zi.Va multumesc anticipat!
0
02-11-2012, ora 13:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil ca este vorba despre osteonecroza tuberozitatii tibiale anterioare (maladia Osgood-Schlatter), cauzata de suprasolicitarea de tip sportiv.
Singurul tratament imaginabil consta in repaus sportiv absolut timp de 6-24 luni (interzis jogging, foot-ball etc), pana la disparitia simptomelor si pana la refacerea structurii osoase afectate de osteonecroza.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
15-02-2014, ora 22:11
Abnicu
Nu este medic/terapeut
Abnicu
Buna seara. Fac sport de performanta..fotbal mai exact. Si de ceva timp. simt o durere sub genunche chiar de unde incepe tibia. O durere care este continua.. Ea dispare atunci cand fac pauza de 1/2 saptamani. in momentul in care incep din nou sa alerg..sa joc fotbal ea apare din nou. In momentul in care ma apas ma doare. Ar trebui sa ma ingrijorez? Va multumesc frumos. Apa nicole
0
16-02-2014, ora 12:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles exact ce varsta aveti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-02-2014, ora 12:54
gagiu_cezar@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gagiu_cezar@yahoo.com
buna ziua, am 37 de anisi imi trosnesc foarte tare genunchi.tin sa va anunt ca nu ma dor.va rog foarte frumos sa mi spune ti ce am si cum se poate remedia aceasta problema.va multumesc anticipat.am 1.70 si 80 de kg.cezar.
0
20-02-2014, ora 13:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema D-voastra se poate remedia partial slabind 10-15 kg si reducand semnificativ efortul fizic (statul in picioare, mers pe jos, sporturi etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-02-2014, ora 10:37
gagiu_cezar@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
gagiu_cezar@yahoo.com
imi cer scuze pentru ca va abordez dinnou, dar asi vrea sa stiu daca am deocamdata un diagnostic clar, pentru ca nu am umblat pana la varsta aceasta la doctori, si daca dumneavoastra imi pute ti spune.va multumesc din suflet pentru raspunsul dat.
0
21-02-2014, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Un diagnostic clar necesita, in mod absolut logic si evident, o examinare clinica directa, eventual explorari imagistice (radiografii etc).
Probabil ca va confruntati cu distrugerea cartilajului articular (gonartroza), cauzata de supra-solicitarea articulatiilor prin greutate excesiva si efort fizic exagerat.
Solutiile sunt extrem de limitate si presupun mai intai scaderea in greutate si reducerea drastica a efortului fizic (statul in picioare, mers pe jos, sporturi etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-03-2014, ora 15:47
florinelb
Nu este medic/terapeut
florinelb
Buna ziua,
Am facut la Medcenter analize de sange pt fetita mea de 9ani11luni, la recomandarea medicului ortoped, deoarece acuza dureri la un genunchi, in special la efort, cam de 1 luna zile.
Hemoleucograma completa are urmatoarele valori care nu se incadreaza in limite, restul fiind ok:
Neutrofile:71.8% (40.0-59.0%)
Limfocitq: 19.8%(33.0 - 48.0%)
Monocite: 6.1%(0-5.9%)
Valorile numarate au iesit in limite normale.
Alte analize care au iesit in afara limitelor normale:
VSH1h: 18mm (0-10)
Fosfataza alcalina: 390U/L (51-332U/L)
In rest au valori normale: Fibrinogen(plasma):310 mg/dL (180-393), Creatinkinaza (ser): 47 U/L (30-135), Lactatdehidrogenaza (ser): 538 U/L (313-618), Proteina C reactiva (CRP) (ser) Ë‚6.0 mg/L (Ë‚6.0)
A facut si 2 radiografii la genunchiul care o doare: una la Marie Curie si una la Grigore Alexandrescu.
Prima a fost vazuta de un medic rezident care a spus la observatie: Pensarea cartiljului de crestere medial, femur distal cu scaderea densitatii osoase local (nu stiu daca asta se poate numi dignostic). A doua radiografie a fost facuta la G.Alexandrescu si vazuta de un medic primar care a spus ca nu vede nimic deosebit pe radiografie si ca s-ar putea sa fie putin afectat meniscul, care bineinteles nu se vede la radiografie. Mi-a recomandat pt copil gel cu arnica, nurofen si fasa pt genunchi. Dvs. ce parere aveti de analize si incotr-o imi recomandati sa ma duc, ce investigatii sa mai fac?
Va multumesc.
Buna ziua,
Am facut la Medcenter analize de sange pt fetita mea de 9ani11luni, la recomandarea medicului ortoped, deoarece acuza dureri la un genunchi, in special la efort, cam de 1 luna zile.
Hemoleucograma completa are urmatoarele valori care nu se incadreaza in limite, restul fiind ok:
Neutrofile:71.8% (40.0-59.0%)
Limfocitq: 19.8%(33.0 - 48.0%)
Monocite: 6.1%(0-5.9%)
Valorile numarate au iesit in limite normale.
Alte analize care au iesit in afara limitelor normale:
VSH1h: 18mm (0-10)
Fosfataza alcalina: 390U/L (51-332U/L)
In rest au valori normale: Fibrinogen(plasma):310 mg/dL (180-393), Creatinkinaza (ser): 47 U/L (30-135), Lactatdehidrogenaza (ser): 538 U/L (313-618), Proteina C reactiva (CRP) (ser) Ë‚6.0 mg/L (Ë‚6.0)
A facut si 2 radiografii la genunchiul care o doare: una la Marie Curie si una la Grigore Alexandrescu.
Prima a fost vazuta de un medic rezident care a spus la observatie: Pensarea cartiljului de crestere medial, femur distal cu scaderea densitatii osoase local (nu stiu daca asta se poate numi dignostic). A doua radiografie a fost facuta la G.Alexandrescu si vazuta de un medic primar care a spus ca nu vede nimic deosebit pe radiografie si ca s-ar putea sa fie putin afectat meniscul, care bineinteles nu se vede la radiografie. Mi-a recomandat pt copil gel cu arnica, nurofen si fasa pt genunchi. Dvs. ce parere aveti de analize si incotr-o imi recomandati sa ma duc, ce investigatii sa mai fac?
Va multumesc.
0
23-03-2014, ora 12:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum o descrieti, problema tine de supra-solicitarea de tip sportiv, prin urmare este suficienta abstentia sportiva de 2-4 luni.
Analizele mentionate nu au legatura cu suferinta descrisa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.