Durere superficiala genunchi - parte mediala

10-08-2018
dan.Mircea76
Nu este medic/terapeut
dan.Mircea76
Buna ziua,

in timpul unei alergari am simtit la ambele picioare o durere pe partea interna a genunchiului.Asta a venit dupa ce am schimbat pantofii de alergare cu ceva mai flexibil pe laterale.
Durerea este foarte superficiala, ma doare si cand strang pielea cu degetele, deci banuiesc ca ar fi vorba mai mult de iritatie/inflamatie nervi decat ligamente.
Durerea merge usor si pe tibie in jos dar tot asa la suprafata.
Ce ar putea fi implicat dpdv strict anatomic si la ce medic ar trebui sa merg pentru un diagnostic corect in scopul orientarii spre exercitii de reabilitare?La ortoped, neurochirurg, chirurg...?Relativ recent am facut o radiografie(pt supraveghere medicala cat de cat) la genunchi si articulatia arata foarte bine :spatiu articular bun, oase bine conturate fara eroziuni, etc..
Nu sunt supraponderal, nu am boli reumatice sunt un om sanatos cu o usoara suprasolocitare pe care doresc sa o rezolv.Multumesc!
2 comentarii
0
14-08-2018, ora 10:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Supra-solicitarea se rezolva, evident, prin repaus sportiv total 2-3 luni, cum va imaginati altfel?
Trebuie sa intelegeti ca jogging-ul (alergarea) repezinta o solicitare fabulos de agresiva pentru genunchi, pentru glezna, pentru sold, pentru coloana vertebrala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-08-2018, ora 18:50
dan.Mircea76
Nu este medic/terapeut
dan.Mircea76
Buna ziua

multumesc pentru raspuns.Dupa traseul durerii ar fi nervii safen dar nu sunt sigur 100%.
M ar ajuta un diagnostic pentru ca un kinetoterapeut ar putea ajuta prin exercitii de reabilitare, de aceea as dori sa stiu la ce medic sa merg pentru un diagnostic corect.Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: