Durere suspecta, care revine...

14-12-2008
Mirela Eftimescu
Nu este medic/terapeut
Mirela Eftimescu
Am o intrebare si va rog sa ma lamuriti: cam din vara anului 2007 am o durere de cap care e localizata mereu in partea stanga, undeva in spatele ochiului dar mai sus... revine cam la 10 zile (in medie) si cedeaza la antinevralgic doar. In perioada cand a debutat eram intr-o stare avansata de stres, dar acum se declanseaza de la orice: de la curentul din mijloacele de transport (sau de la birou, unde aveam ventilatie din tavan si ma durea capul ingrozitor in unele zile... in prezent nu mai exista cauza asta), de la enervari cat de mici sau in unele zile cand nu am timp sa mananc la serviciu si ma simt slabita pe moment...
In decembrie 2007 am luat circa o luna niste fiole de fier, avand probleme cu sideremia scazuta... am citit apoi undeva ca e posibil ca fierul sa cauzeze si el dureri de cap, daca se depune anormal. Pe de alta parte, am tensiunea scazuta si mi s-a recomandat sa beau o ceasca de cafea pe zi (ceea ce nu fac, pantru ca nu imi sta in obicei... beau rar cafea si nici cola prea des).
Cam din vara asta, odata cu durerea (CARE NU MAI ESTE MARE, dar este sacaitoare) am inceput sa aud ori fosnete, ori tiuituri in urechea stanga... iar ochiul stang ma doare si el in acelasi timp. Pe partea dreapta pot spune ca nu am nimic, durerea mea e mereu in stanga - sus, unde parca simt o presiune non-stop. Nu stiu ce sa fac, sa ma duc la un medic neurolog sau la unul de alta specialitate?... ameteli am foarte rar si de obicei dimineata, fara sa aiba legatura cu durerea aceea.
Astept un sfat si va multumesc anticipat pentru raspuns.
3 comentarii
0
24-12-2008, ora 15:09
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va recomand sa consultati un medic internist...aveti o problema neurologica si chiar de circulatie...posibil o nevralgie!

Sunati la numarul 0751.030.553 si rugati-o pe dna doctor Constanta (medic internist extraordinar de bun) sa va ajute macar cu sfaturi daca nu puteti sa ajungeti la o consultatie)!

Numai Bine, multa sanatate si Sarbatori fericite!
0
25-12-2008, ora 13:57
Mirela Eftimescu
Nu este medic/terapeut
Mirela Eftimescu
Multumesc mult pentru raspuns, o sa ma mobilizez dupa sarbatori...
Sarbatori fericite si Dvs. si un An Nou cu sanatate si cat mai multe realizari !
0
01-01-2009, ora 20:53
Lacrima Sabau
Nu este medic/terapeut
Lacrima Sabau
Nu amanati deloc aceasta problema. Trebuie sa urgentati o consultatie la neurolog. Orice durere de acest gen, mai mult, vertijul inseamna un semnal de alarma. M-as bucura sa nu fie asa.
E bine sa faceti si un examen CT. Asta va clarifica.
Va doresc sanatate si tot binele din lume.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •