Durere tibie

15-10-2016
Ghrsm Feli
Nu este medic/terapeut
Ghrsm Feli
Tatal meu (69 ani) a suferit in urma cu aproximativ o saptamana un accident din neatentie, s-a lovit de o scara de lemn in zona tibiei, zona este invinetita si dureroasa. Astazi a mers la urgente, unde i s-a prescris Oxacilina 500 mg, si mai foloseste un unguent. Tin sa mentionez ca in urma cu doua zile i s-a invinetit si glezna si s-a umflat. Este suficient tratamentul cu antibiotic prescris? si este normal sa se invineteasca in jurul gleznei daca lovitura a avut loc in zona tibiei? Va multumesc.
3 comentarii
0
15-10-2016, ora 09:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din punctul meu de vedere antibioticul este inutil si chiar daunator si nu inteleg care este motivatia prescrierii lui.
Umflarea gleznei semnifica fie o leziune mai grava (subdiagnosticata), fie existenta unei afectiuni mai severe (insuficienta cardiaca, diabet, insuficienta venoasa periferica etc).
Nu am reusit, insa, sa inteleg tocmai elementele capitale: greutate/inaltime, eforturi practicate, antecedente vasculare, metabolice (diabet?), cardiace, hepatice, renale etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-10-2016, ora 15:24
Dr. Enescu Dumitru Marius
Ortopedie si traumatologie, Constanta
Dr. Enescu Dumitru Marius
Buna ziua
In plus fata de cele semnalate de distinsul meu coleg Dl. Dr. Marius Uscatu, as dori sa mentionez ca este posibil sa se fi format un hematom post-traumatic (in zona respectiva periostul este aderent la pielea de pe fata anterioara a tibiei si sangerarea devine perceptibila), hematom care poate migra in sens gravitational pana la nivelul gleznei, unde va persista 1-3 saptamani. Comparatia cu membrul contra-lateral va decide daca exista conotatii renale sau cardiace in determinismul acestui edem.
De asemenea, exista posibilitatea ca prin micro-leziuni in zona de contuzie, acest hematom sa se si infecteze, de unde devine justificabila la o adica si eventuala administrare preventiva de antibiotic.
Este bine sa tineti legatura cu medicul curant; tratamentul general si local va fi adecvat.
Cu stima
SL Univ. Dr. Marius Enescu
Medic Primar Ortopedie Traumatologie
Doctor in Stiinte Medicale
Constanta
0
13-12-2016, ora 09:34
florin berdila
Nu este medic/terapeut
florin berdila
buna ziua am o intrebare pe data de 4-10 2016am avut fractura de tibie si peroneu gamba dreapta distala fractura inchisa ma operat si mi sa bagat tija acum ma cam doare stangu cred ca pun presiune pe el mai multa ca acum calc, deci intrebarea mea este, e normal sa ma doara stangu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.