durere umar bazin genunchi stingi

15-01-2010
mumoftheforest
Nu este medic/terapeut
mumoftheforest
buna ziua am54 ani siu am fost diagnosticata acum 10 luni cu artrita reumatoida;am luat citeva luni medicamente si mi-am dat peste cap stomacul(am gastrita)am intrerupt medicatia si au incepurt durerile mai acute;fac tratament naturist pt gastrita si tin regim ma simt bine dar acum va rog sa-mi recomandati ceva pt aceasta boala nevindecabila artrirta reumatoida-medicina naturista sau am trimitere pt fizioterapie(am si eu si sotul cifoza si scolioza-unu asa unul cealalta)ce ma sfatuiti ca e mai bine?
3 comentarii
0
15-01-2010, ora 08:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Poliartrita reumatoida este o boala generala a organismului, care se manifesta in mod particular si la nivelul articulatiilor.
Exista un singur tratament cunoscut pana acum, cel de fond, fie el metothrexat, leflunamida sau agenti biologici de tipul anticorpilor monoclonali.
Decizia de a intrerupe tratamentul de fond este una ce va apartine, insa trebuie sa constientizati ca reprecursiunile vor fi grave, in primul rand distrugerea rapida, masiva si ireversibila a articulatiilor.
Nu exista nici un tratament "naturist" care sa poata inlocui tratamentul de fond, insa pot exista anumite preparate care va pot ameliora suferinta, in paralele cu tratamentul de fond.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-01-2010, ora 08:57
mumoftheforest
Nu este medic/terapeut
mumoftheforest
pot sa va spun ce med iau sunt doar doua? ma puteti ajuta cu un reumatolog bun in buc sa mai cer o parere?
0
15-01-2010, ora 15:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca imi scrieti in privat, pe mail, va voi recomanda un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: