Durere umarul stang spre gat si bratul stang

27-10-2010
sefirath
Nu este medic/terapeut
sefirath
Buna ziua,

Am 27 de ani, sex masculin(in cazu in care conteaza). De vreo 3 sapt mi-au aparut unele dureri la umarul stang/gat si bratul stang dupa cum urmeaza: primele zile a fost doar la umar/gat, mai precis locul unde se uneste umarul de gat, undeva in interior si putin spre spate, adica inspre os; dupa 2-3 zile durerea s-a extins si la bratul stang, mai precis un pic mai jos de un semn de la un vaccin contra nu mai tiu ce care s-a facut cand eram mic la scoala(erau programe de vaccinare pe atunci) si tot la fel inspre os, nu la suprafata pielii; dupa ale 2-3 zile s-a mai extins durerea ceva mai jos, mai precis la tendonului de jos al bicepsului, iar asta nu a fost la os, ci la tendon, dar aia a disparut dupa o zi sau 2 si momentan sunt prezente doar cele de la umar/gat si brat. Durerea nu este intensa, e ok de suportat(cel putin momentan) si se manifesta mai mult dimineata cand ma trezesc, iar pe parcursul zilei scade in intensitate, astfel incat la culcare nu se mai simte aproape deloc. Durerea e cat de cat constanta in primele ore ale zilei(5-6 ore) dar exista unele pozitii culcat sau chiar pe scaun in care se simte f putin sau deloc. Intrebarea/dilema mea este ca nu imi dau seama ce poate fi in neregula, in sensu ca nu imi dau seama ce fel de pb este, adica la ce fel de medic sa ma indrept ptr a face un consult amanuntit, analize, etc, etc; Adica daca este vba de o pb de articulatie(la mana fiind vba de aproape mijlocului osului ca zona) daca poate fi o pb neurologica cu nervii sau daca este altceva. Asa ca daca poate cineva sa imi dea un sfat spre ce fel de cabinet/doctor sa ma indrept sau orice alt sfat legat de aceasta pb as fi recunoscator.

Va multumesc anticipat ptr orice raspuns
2 comentarii
0
27-10-2010, ora 20:46
sefirath
Nu este medic/terapeut
sefirath
o mica precizare care cred ca are relevanta: durerea se manifesta in fiecare zi aproximativ la fel, adica nu cred ca are legatura cu vremea; chiar daca vremea s-a racit destul de mult in ultimele sapt, au fost si zile mai calde si a fost la fel ca in celelalte mai friguroare; durerea apare cand ma trezesc, fie dupa 7-8 ore de somn fie daca dorm doar 2-3 ore si incet incet isi pierde din intensitate reaparand iar la urmatoarea trezire (dupa un somn mai lung de 6-8 este ceva mai intensa decat dupa unul scurt de 2-3), deci pare sa se intample ceva cand dorm; momentan singura explicatie care mi s-a dat legata de chestia cu somnu e ca e posibil sa fie ceva de la rinichi, care in timp ce sunt treaz eu hidratandu-ma dispare incet incet si apare iar a 2-a zi dupa o perioada de multe ore in care nu beau lichid(dorm)
0
28-10-2010, ora 09:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Caracterul si bilateralitatea durerii ne indreapta spre suspiciunea unei cervico-brahialgii, adica a unui sindrom compresiv cervical.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.