Durere varicocel

21-09-2011
thecristal
Nu este medic/terapeut
thecristal
Buna ziua,

De vreo 6 luni incoace am inceput sa am dureri usoare in zona testiculelor, in scrot. O durere usoara, surda care in timp a devenit un pic mai agresiva, daca pot sa zic asa.
Am fost la medicul urolog, m-a consultat si a zis ca e totul ok. Am facut o ecografie testiculara unde mi-a rezultat ca la testicului drept am un chist de dimensiuni reduse. Urologul mi-a zis ca nu trebuie sa ma panichez, ca atat timp cat nu este marit, nu necesita o operatie.

Intre timp, durerile continuau sa iti faca prezenta. Asa ca am decis sa fac si o ecografie la abodomen, plus cateva analize sa vedem daca e de acolo problema, dar se pare ca nu e. Pe urma, mi-am facut o programare la un chirurg, m-a consultat si mi-a dat diagnosticul de varicocel. M-a rugat sa tin un regim care sa excluda grasimile, bauturile carbogazoase si picanteriile, fara efort fizic. Am urmat cea ce mi-a zis, si a fost " oarecum " mai ok, cu dureri reduse. Pe urma m-am dus iar, si a zis sa imi reiau viata normal sa vedem daca apar dureri. Si bineinteles, au aparut. A zis ca in cazul in care apar...va trebui sa ma opereze.

Intrebare mea care ar fi: E posibil sa fie altceva ? Tin sa reamintesc ca ecografiile nu au indicat nimic (in afara de acel chist). Durerea se muta din partea stanga in cea dreapta si tot asa. Nu resimt nici-o durere in piciorul stang sau in zona abdomenului (asa cum e de obicei la varicocel - din cate am citit).

M-ati putea ajuta cu un raspuns ?
Va multumesc anticipat.

O zi buna !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.