Durere zona lombara

27-01-2014
alinb77
Nu este medic/terapeut
alinb77
Buna ziua! De ceteva saptamani bune am o durere in spate, mai exact in zona lombara stanga, nu este ceva de moment. Este o durere continua, uneori ma doare mai putin, adica simt un mic disconfort, dar am zile cand ma doare foarte tare. Am facut si o ecografie abdominala, dar mi se spune ca nu am nimic, care sa cauzeze acele dureri. As dori si parerea dumneavoastra. Multumesc!
3 comentarii
0
29-01-2014, ora 03:02
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Date necesare pentru un raspuns. Pentru a da un raspuns cat mai bun in aceasta situatie e necesar sa-mi spuneti cateva lucruri: ce varsta aveti, ce inaltime, ce greutate? Cu ce va ocupati, ce fel de munca faceti? Consider ca este necesara si investigarea imagistica a coloanei vertebrale lombare. Dupa aceea putem discuta despre variantele de tratament care va stau la dispozitie.Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
08-02-2014, ora 15:09
alinb77
Nu este medic/terapeut
alinb77
Buna! Multumesc pentru raspuns. Ma numesc Alin, am 36 ani, 1.75 m, 102 kg. Lucrez in amenajari interioare. Nu am apucat sa fac o rediografie, am fost doar la un ecograf abdominal, iar acolo nu mi sa gasit nimic. Nu am dureri pe picior sau sa radieze in alta parte, doar spate regiunea lombara si vine putin in fata sub coasta. In cel mai scurt timp o sa fac si o radiografie. Multumesc!
0
08-02-2014, ora 21:15
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Propun sa faceti mai bine un RMN de coloana lombara. Ar fi mult mai concludent. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •