Durerea de genunchi la copilul sportiv

08-09-2012
Anghel Cristina Alina
Nu este medic/terapeut
Anghel Cristina Alina
Buna ziua.
Baietelul meu are 11 ani si de 3 ani practica fotbalul de performanta.Are antrenamente zilnice.Pana acum cateva zile nu a avut probleme, dar acum se plange de dureri la genunchi in partile laterele.Precizez ca in acest an a crescut 12 cm.
Aceasta crestere brusca sa fie cauza durerilor?Multumesc !
3 comentarii
0
08-09-2012, ora 21:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Mai curand cred ca este vorba despre o suprasolicitare mecanica a articulatiilor, cauzata de efortul fizic exagerat.
Incercati sa reduceti seminificativ efortul sportiv pentru 2-4 luni si sa monitorizati efectele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
08-09-2012, ora 23:22
Anghel Cristina Alina
Nu este medic/terapeut
Anghel Cristina Alina
Multumesc pentru raspuns:este foarte greu sa "reducem efortul sportiv"dar sper sa il conving.Pentru baiatul meu o zi fara sport este cea mai grea pedeapsa.
0
11-09-2012, ora 08:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa intelegeti ca foot-ball-ul este un sport fabulos de agresiv, atat pentru glezne cat si pentru genunchi, drept dovada stand starea articulatiilor oricarui foot-ball-ist profesionist, care la 35 ani au aspectul unor articulatii de 80-120 ani.
Aceste aspecte trebuie cunoscute inainte de a incepe un anumit sport, iar consecintele trebui sa fie direct asumate atat de parinti cat si de copii (din pacate, nici parintii si nici copiii nu sunt informati si despre consecintele neplacute ale fiecarui sport, pentru a putea opta in cunostinta de cauza).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: