durerea din talpa piciorului - remediu homeopat

04-02-2010
nana-nana
Nu este medic/terapeut
nana-nana
E ceva absolut miraculos...homeopatia functioneaza si spun acest lucru f sincer.Pe mine m-a chinuit o durere de picior (talpa piciorului)2 ani de zile, la inceput era o durere suportabila, dar in ultima perioada acea durere ma facea aproape sa nu mai ies din casa pt ca imi era frica sa nu ma apuce prin supermarket si sa trebuiasca sa ies si sa caut un loc unde sa ma asez. Acum insa, sunt foarte fericita ca mi s-a gasit remediu homeopat la boala mea
si chair azi am fost in oras si am stat mai mult de 4 ore prin magazine, iar aceea durere e de domeniul trecutului.Recomand tuturor sa incerce homeopatia --credeti-ma functioneaza si e simpu, benefic iar durerile vor ramane amintiri.APELATI cu toata increderea la homeopati.Multumesc mult -scarface.
9 comentarii
0
05-02-2010, ora 09:34
skincod
Nu este medic/terapeut
skincod
Si eu stiam ca homeopatia functioneaza in unele cazuri, mai ales ca mi-am tratat copii doar prin remedii homeopate, dar la mine, am ramas la fel de uimita ca si tine, Nana, cand am vazut ca boala venerica pe care o aveam de multi ani si cu care trebuia sa ma obisnuiesc (asa mi-au recomandat medicii), a disparut pur si simplu cu ajutorul a doar doua buline homeopate luate o singura data. UIMITOR ! si Incredibil ! (mai ales ca ma obisnuisem cu tratamentele alopate in fiecare an)
Si eu vreau sa-i multumesc tot lui, cui altcuiva ! - Scarface !!
0
08-02-2010, ora 18:40
mirelaaprilie
Nu este medic/terapeut
mirelaaprilie
ce tratament este pentru aceasta durere de talpa? si pe mine ma chinuie de foarte foarte multi ani
0
08-02-2010, ora 20:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Eu respect homeopatia ca principiu de tratament.
Problema este ca, de cele mai multe ori, durerile plantare au origini pur mecanice, radiculare, metabolice, vasculare sau de alta natura.
De exemplu metatarsalgiile au origine pur mecanica, absolut imposibil de tratat cu metode homeopatice (de altfel, utile in probleme neurologice sau de alta natura).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-02-2010, ora 11:09
nana-nana
Nu este medic/terapeut
nana-nana
D-le Dr. cu toata stima si respectul nu o sa va contrazic la ceea ce ati spus, dar va rog sa ma credeti pe cuvant, nu mint, ba chiar urasc minciuna, ca aceasta durere am tratat-o homeopat.Este intr-adevar uimitor cat de departe s-a ajuns si in homeopatie ...nu? Cu sinceritate si stima NANA
0
09-02-2010, ora 15:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Va cred si nu va contrazic, in acelasi timp repetandu-va ca am trimis nenumarati pacienti la medicul homeopat. Va precizam doar ca D-voastra ati fost un caz fericit, si ca nu toate durerile plantare se pot rezolva prin mijloace de tip homeopat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-05-2011, ora 16:01
floarealbastra
Nu este medic/terapeut
floarealbastra
buna si eu ma comfrunt cu durere in talpa picioarelor si amortire degete 4 si 5; am 53 ani inaltime 165cm si 57 kg am mai ramas eu sucita (cred ca e ceva hernie de disc) am fost in iarna cu durere foarte mare de mijloc care a coborat pe fata anterioara a piciorului dreptsi numai cu supozitoatoare diclofenac am mai putut rabda durere ; dar a trecut.insa tot timpul la mers ma dor talpile si imi amortesc degetele credeti ca homeopatia m-ar ajuta? sunt oradeanca si am vazut ceva cabinete dr homeopati daca domnul doctor uscatu are o parere ii multumesc anticipat pentru un sfat
0
21-05-2011, ora 17:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Originea acestei dureri poate fi atat una mecanica (metatarsalgie), dar si neurochirurgicala (sindrom compresiv lombar de tipul herniei discale), metabolica (diabet, guta etc), vasculara (arteriala, venoasa) etc etc.
Sincer, nu cred ca are vreo legatura cu homeopatia, dar este evident ca puteti incerca.
Parerea mea este sa incepeti mai curand cu examenul clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-05-2011, ora 22:45
floarealbastra
Nu este medic/terapeut
floarealbastra
Va multumesc domnule doctor pentru raspuns sa fiti iubit!
0
15-06-2011, ora 18:33
stie_tot
Nu este medic/terapeut
stie_tot
Homeopatie: cine ar crede ca nu este vrajitorie curata, asta o spun ca am citit pe cuviosul cutare si cutare :Paisie Aghioritul si alti sfinti.La prima devedere chiar doc.Homeopati stiu ca primele picaturi sau boabe sunt duse prin Elvetia si tarile Nordice pentru a fi descantate.Este foarte clar ca n-are cum un remediu care il urmez eu sa-si faca efect in 10sec si nu glumesc.Precum si radiestezia este buna dar cand te-ai vindecat de o boala dau toate bolile in tine de mergi cu siguranta sa-ti platesti parastasele la cineva sa ti le faca.(dc.esti ortodox).Se spune despre homeopatie ca despre acupunctura ca vindeca ce lipseste la om prin sufletul acelui om.Eu am ajuns sus de tot cu acupunctura si homeopatia, dar nu mai stiam ce-i smerenia, evlavia la sfinti ca fost traitor ortodox.Este acea indrazneala de a musca din pomul oprit, dar am acceptat ca Hristos sa fie biruitor si nu eu, eu, eu, eu, eu, sinele asta blestemat!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea picioarelor?
  • Serviciile de homeopatie - decontate de stat?
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •