Dureri abdominale

23-09-2009
Anila7
Nu este medic/terapeut
Anila7
Buna !
In urma cu aproape o saptamana am inceput sa am dureri in special partea dreapta-jos a abdomenului (aproximativ in zona apendicelui). Durerile nu sunt permanente, apar si dispar, iar atunci cand se manifesta sunt in general slabe, sau 2-3 "impunsaturi", dupa care dispar. M-am gandit la apendicita, dar nu am senzatie de voma, nu mi-a disparut pofta de mancare, nu am facut febra si nici constipatie sau diaree. Am citit pe internet anumite "metode" de verificare daca este sau nu vorba de apendicita (sa ma doara daca apas zona respectiva, sa ma doara cand misc piciorul drept, sau cand imi aduc piciorul la piept), insa nici una dintre ele nu imi provoaca durere - apare doar din cand in cand, ca din senin. Am inteles ca in cazul apendicitei durerile sunt puternice si evolueaza in general rapid.
Durerea nu se manifesta tot timpul in partea dreapta, uneori si in cea stanga, sau mai spre mijloc. Alteori ma doare si spatele ("shalele").
Iarna trecuta am facut o cistita, iar acum am inceput sa iau aceleasi medicamente care mi-au fost prescrise si atunci, gandindu-ma ca este vorba de o noua racela, asa ca de 3 zile am inceput sa iau Nolicin o data la 12 ore si Nistatina d 3 ori pe zi (impotriva aparitiei candidei). Din pacate simptomele nu au incetat sa apara.
Am mai observat ca m-a durut uneori in momentele in care "aveam gaze".
Un alt lucru pe care tin sa il mentionez este ca in zilele urmatoare urmeaza sa imi apara menstra, asa ca m-am gandit ca durerile ar putea fi cauzate si de asta, insa nu mi se pare normal ca durerile astea sa apara cu o saptamana inainte.
O sa astept sa termin tratamentul si sa imi treaca menstruatia, iar daca durerile vor fi inca prezente, voi consulta un medic. Pana atunci, astept raspunsul si sfatul dumneavoastra.
Va multumesc anticipat ! O zi buna in continuare !
9 comentarii
0
28-09-2009, ora 17:42
Anila7
Nu este medic/terapeut
Anila7
Tot eu sunt...
Din pacate, vad ca nu mi-a raspuns nimeni, asa ca o sa mai completez cu ultimele noutati, in speranta ca ii va fi de folos altcuiva care se confrunta cu aceasi problema ca si mine.
Am fost astazi la medicul de familie, iar diagnosticul care mi s-a pus este "colon iritabil" si mi s-au prescris tablete de Debridat, de 3 ori/zi. Deasemenea, mi-a spus sa incerc sa nu mananc mancaruri grele (gen chips-uri, prajeli etc), ci mai mult legume si mancaruri fierte.
Urmeaza sa duc si scaun pentru analiza si sa vad cum reactionez la tratament. O sa va mai tin la curent.
O zi buna si multa sanatate !
0
24-10-2009, ora 18:11
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
ufff doamne pot sa te anunt ca si eu am acelasi dureri pe care le ai si tu numai ca eu le am de mai mult de 7 ani de zile si crede-ma k si eu eram innebunita sa stiu ce este..am aflat ca aveam un mici chisturi care leam eliminat, dupa aia piatra la rinichi mi sa zis k imi provcoaca durerile astea..si amu in prezent am o durere in partea dreapta jos prespun ca e o raciala. pot s aiti zic ca de cand nu mai pap prajeli paine sau n chesti ma simt mai bine si nu mai doare asa tar ein partea dreapta asa ca iti recomand sa papi firt, fructele fara coarja, fara struguri panine etc..sper sa tinem legatura.multa sanatate
0
16-03-2010, ora 18:06
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
buna la fel ca si tine anila dureri din cand in cnad intepaturi doar nu stiu ce poate fii apendicita nu cred am citit si eu ca durerile trebuie sa fie ingrozitoare? de voma diaree nici vorba..colon iritabil zici?
am sa caut pe net sa vad
am fost si la medicul de familieinsa cand ma controlat nu ma durut nimic nici la palpare nu ma doare ma ia cate o intepatura din senin!
0
16-03-2010, ora 18:14
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
anila sincer eu nu inteleg am citit acum despre colon iritabil ce dumnezeu?diaree constipatie eu am scaun in fiecare zi nu cred
nu inteleg
ce ar puteaf fi!
astept parerea ta!
0
17-03-2010, ora 00:00
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
eu am aceleasi probleme ca si tine..totusi te sfatuiesc sa mergi la un doctor chirurg sa te observe.
0
17-03-2010, ora 00:49
Anila7
Nu este medic/terapeut
Anila7
Buna!
In primul rand va multumesc pentru raspunsuri. Nu am mai completat de multa vreme noutatle in ceea ce priveste durerile mele de burta..asadar, am facut analiza de scaun si mi-a iesit ca am Giardia, adica Lambrii si am urmat un tratament in acest sens (4 zile am luat Zentel si apoi am luat si niste pastilute pe baza de plante, imi pare rau dar nu imi amintesc cum se numeau)...Durerea in partea dreapta (in zona apendicitei) nu a disparut si, colac peste pupaza, in octombrie mi-a intarziat si menstruatia. Dupa o serie de teste de sarcina (negative) si vreo 3 saptamani de intarziere a ciclului, mi-am facut curaj si m-am dus la medicul ginecolog (primul control din viata mea). Acesta mi-a spus ca am o anexita, adica o inflamatie a trompei uterine drepte si ca de asta ma doare in partea dereapta si am luat un tratament cu ovule de Cerviron si Monofemina 2, iar in ianuarie am fost la control...Din pacate anexita inca o aveam (metroanexita bilaterala de data asta) si mi s-a prescris un tratament de 3 luni astfel: in timpul menstruatiei, 5 zile de antibiotic (Doxiciclina) si apoi 10 zile de ovule. In prima luna am facut si irigatii cu Femigin B si aveam si ovule (am uitat numele lor, din pacate), in a doua luna, la menstruatie, 5 zile de antibiotic si acum sunt pe parcursul celor 10 zile de ovule (Macmiror complex), iar luna urmatoare, la fel, antibiotica cat sunt la ciclu si ovule cu Cerviron, dupa care urmeaza un nou control :(
Cam ata momantan, cand o sa am noutati, o sa va anunt !
Multa sanatate tuturor !
0
17-03-2010, ora 16:41
nosense
Nu este medic/terapeut
nosense
anila cam multe sincer cred ca am ceva la ovare deoarece prea ma doare nu tare dar asa mai surd am sa ma duc la un control..
0
02-10-2010, ora 17:13
masculan
Nu este medic/terapeut
masculan
Buna, vad ca sunteti numai femei pe aici, dar am vrut sa las un coment ca si eu cam acelasi simptome si eu sunt barbat, voi poate aveti probleme cu ovarele dar eu? M-am trezit intr-o dimineata cu dureri de mijloc f tari, am luat o pastila si am pus un brau sa ma tina strans. am plecat la servici dar a inceput sa ma doara in 2 puncte in fata jos inginal atunci cand mergeam sau calcam p picioar, am fost la doc. am facut testul la urina crzand k am o infectie dar nu am, analizele sunt f bune.a mai trecut o zii si durerile s-au mutat in dreapta jos si spre organele genitale dar ma doar si p sold si rinichii ma dor uneori, imi e teama sa nu fie apendicita dar am citi p net si nu am simptome de apendicita in afara de durerea asta, Doctorul a zis k imi da neolicin ca ar putea fii o raceala la rinichi, dar au trecut 5 zile si durerile apar si dispar! Voi ce credeti ca poate fi? Va multumesc!
0
03-10-2010, ora 02:40
Anila7
Nu este medic/terapeut
Anila7
masculan, in urma cu 2 ierni am luat si eu Nolicin - este un antibiotic recomandat in cazul infectiilor urinare. La mine simptomele constau in faptul ca aveam in permanenta senzatia ca trebuie sa merg la toaleta, iar atunci cand mergeam, aveam dureri si senzatie de usturime intensa. Am incercat atunci Urinal Akut, dar dupa vreo 3 zile de tratament, simptomele nu disparusera asa ca am trecut pe antibiotic: Nolicin, pe care il luam in paralel cu Nistatina - niste patilute care impiedica aparitia candidei (si a dezechilibrului microflorei in general - din cate imi amintesc). Am luat 7 zile antibioticul respectiv si mi-a fost bine, dar am ramas cu o semsibilitate si acum, de fiecare data cand mi-e frig, apare din nou senzatia de usturime la urinare, insa din fericire dispare de la sine.
Poate ai si tu o infectie urinara din moment ce zici ca te dor si rinichii si in zona inghinala. Io zic sa iei Nolicin-ul si sa il iei in continuare, timp de o saptamana (mie asa mi s-a spus de la farmacie, sa nu intrerup tratamentul chiar daca ma smt mai bine) si daca nu te simti bine, mergi inapoi la doctor. Eu m-am tratat fara sa merg la doctor si cred eu ca si raceala respectiva a dus la aparitia anexitei despre care vorbeam mai sus.
Multa sanatate !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •