dureri abdominale in partea dreapta

04-04-2010
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
am 24 de anisori si de mai bine de 7 ani am o problema am dureri in partea dreapta si inghilozari de picior nu pot sa va spun ca am ajuns la n doctori si toti mi-au zis k am chisturi k am prob cu rinichi si mereu acelasi verdic nu e apendicita.numai ca eu sunt innebunita, pot sa spun ca visezi si noaptea acesta operatie de apendicita de care imi este frica si mereu ma gandesc ca atunci knd ma doare in partea dreapta sa nu fie..din doctori in doctori mi sa spus k imi bate pe un nerv al piciorului si de asta imi inghilozeaza uneori sau ma doare.
numai ca am un an de zile de cand ajung in urgente din 3 in 3 luni si acelasi diagnostic..piatra la rinichi, si nu mai stiu ce sa mai fac de curand am aflat ca sunt si anemica si ca imilipseste din corp o cantitate de calciu fier magneziu si mi sa mai zis k am si un asm bronsic care nu l-am trat si iau pastile.
totusi durerile apar in partea dreapta jos in dreptul ovarului si ma doare atat in fata cat si in spate si amu de mai curand si dureri in jurul buricului..sa fie oare apendicele amu intradevar?
am ajuns kiar si in ziua de revelion la doctor la consult cu dureri si mi sa zis k nu am nici hernie nici apendice ci doar o petrecica care so miscat si o ajuns in dreptul organelor genitale si imi da dureri uneori de plang singura.ketonalul nici nu isi mai face efectul uneori pentu k mam dopat cu el.
spuneti-mi chiar asa de dureroase sunt aceste miscari ale pietrei catre iesirea ei? este apendicita? se poate opera apendicita chiar daca nu o ai inflamata si toti doctori iti spun ca nu este?
24 comentarii
0
04-04-2010, ora 15:09
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Daca ar fi apendicita te-ar fi operat de mult cineva, insa exista sansa sa ai cu totul altceva.
In orice caz, daca dupa 7 ani nu te-a putut ajuta nimeni si suferi in felul acesta trebui sa apelezi la o alta medicina, sa mergi la un medic homeopat. In homeopatie exista remedii care vindeca astfel de simptome.
Scrie-mi un measj/email/pe mess dand un cklick pe id-ul meu si voi incerca sa te ajut.
0
04-04-2010, ora 18:07
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
am incercat si am apelat si la alta medicina cea naturista daca o pot numi asa...am fost si o doctorita cu ace care mia zis k sedintele ei imi pot face bine numai k nu au fost asa nici un efect. aceleasi dureri si nimik nou.sincer nici nu mai stiu ce sa mai fac, ma duc la un doctor la altul si toti acelasi verdict colica renala dreapta pietrecica de 3mm in jurul organelor genitale si se misca. dar totusi au aparut intepaturti in jurul buricului kre nu stiu de la ce sunt..ce ma sfatuiesti?
0
04-04-2010, ora 19:35
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medicina naturista si homeopatia nu au nimic in comun si nu se pot compara deloc..
Scrie-mi un mesaj cum ti-am zis si te ajut eu si te poti convinge singura de efectul si puterea homeopatiei.
0
12-06-2010, ora 09:05
kiss maria
Nu este medic/terapeut
kiss maria
buna opetela, am aceasi problema ca a ta de 10 ani m-am saturat sa merg prin medici ajunsesem la un momendat sa merg la urgenta saptamanal, analize peste analize tratamente mi-am distrsus stomacul.ca nu este apendicita.fel si fel de diagnostice ca am probleme cu coloana.ca sunt rinichii.am facut tomograf, ecografii nu le ma stiu numarul.este groaznic sa ai o stare de disconfort tot timpul.asa ca daca era apendicita erai de mult operata.
0
12-06-2010, ora 20:32
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
buna draga maria. sincer iti dau dreptate totusi nici pana in prezent nu am aflat ce este deci in continuare aceeasi dilema o doctorita ma sfatuit sa imi fac un rmn asa k acela ar fi cel mai indicat din cate am auzit pt k e mai precis si mai sigur...in rest crede-ma k nu stiu..mi sa zis de foarte multe ori k am piatra la rinichi si totusi o doctotita mia zis k piatra nu ar trebuie sa doara..uifff cine sai mai inteleaga k is naucita de cap..ms mult de sfaturi si apropo tu ai fost operata de apendicita? poop si sper s aiti fie si tie bine..totusi ce diagnostic ti sa dat?
0
13-06-2010, ora 11:42
kiss maria
Nu este medic/terapeut
kiss maria
buna opetela.nu, nu am fost operata de apendicita dar banuiesc ca daca era apendicita eram operata de atunci de cand au inceput durerile, am facut radiografie la coloana si mi sa spus ca am discopatie lombara inghinala si sa fac fizioterapie.acum 2 saptamani am facut iar o radiografie la coloana cu diagnostic...rotatie in articulatie L4-L5 si discretie scolioza eu nu prea cred acum ca durerile sunt de aici.nu stiu ce sa mai zic este groaznic sa ai de atata timp starea aceasta de disconfort.ce ma mai calmeaza este piafenul si no-spa ptr moment...sanatate multa...te pup
0
07-07-2010, ora 22:44
silviasima
Nu este medic/terapeut
silviasima
buna ma numesc silvia si prezint o durere in partea dreapta nu este nici sub coasta nici la ovare e la mijloc si cam la 4 degete spre sold si cind ma doare o simt ca si cum se deschide ceva si imprastie durerea ma lasa un pic si pe urma iar si durerea se duce spre sold(ca o usturime acolo inauntru linga sold) sau ma doare in spate unde e rinichiul drept si nu ma mai doare in fata, apendicita nu e zic eu ca as fi fost moarta pina acum de citi ani o am (7)dar vreo 2 ani nu mai ma durut si de vreo 6 luni iar a aparut ma doare cind fac efort stat mult in picioare merg repede citeodata dimineata dar cind incep sa merg repede la servici si nu am alte simtome doar durerea asta daca ma pun in pat atunci cind ma doare(ca nu pot sta pe picioare de durere) stau pina imi trece 30 de min cel mult si nu ma mai doare cam ciudata durere nu? dar este insuportabila multumesc
0
27-02-2011, ora 12:55
elissa1
Nu este medic/terapeut
elissa1
Buna. Si eu am cam aceleasi simptome, doar ca mie mi-a fost scos apendicul. Am 32 de ani si de mai bine de 15 ani ma confrunt cu aceasta problema dar am facut si rmn-uri si ecografii si analize si. nimic. La mine coboara si pe picior durerea si la efort sau inainte de menstruatie e cu atat mai nasol. E o durere difuza, am piciorul umflat si o presiune in zona inghinala dreapta.
Daca aflati ceva intre timp va rog sa postati noutatile.
Eu caut in continuare raspuns si cand aflu ceva revin.
Sanatate tuturor !
0
14-09-2011, ora 23:48
synu_synu
Nu este medic/terapeut
synu_synu
buna, am si eu aceeasi problema k tine...de trei saptamani am fost de 3 ori intr o sapt la urgentain Spania, unde lucrez si mi-au facut analize dar au iesit bine, initial am crezut ca e apendicele...ce ar putea fi?nu mi-au zis nimic mi-au dat ibubrofen...si paracetamol..am o stare de naspa rau, ma simt fara vlaga...ce sa fie?ms
0
15-09-2011, ora 09:53
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
nu stiu daca vom descoperii vreodata ce avem, oricum eu am aceleasi dureri in continuare dar ma linistesc cu ketonal sau nos pa forte.
0
02-11-2011, ora 09:42
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
Buna ziua tuturor! am citit si eu mesajele dvs si aceasi problema am si eu dureri in dreapta, in jurul buricului mi-se lasa pe picior nu am apendicu scos dar la fel mi-sa spus ca nu e apendicita e o stare tare rea mai ales cand tin copilu in brate simt ca mor de buric.mi-am facut niste analize la pipi si mi-a iesit o infectie...ma indoiesc ca acesta infectie iti da asemenea dureri, mi-am facut si control ginecologic ovare inflamate sau chisturi nu exista, nu stiu ce sa mai cred azi urmeaza sa fac o ecografie abdominala generala sa vedem ce mi-se spune va tin la curent. multa sanatate! daca cne rezolva aceasta situatie si afla cu adevarat despre ce e vb si tratamentul da rezultate sa ne anunte si pe noi o zi buna!
0
02-11-2011, ora 23:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
miha87, infectia urinara poate da dureri, deasemenea si o infectie vaginala.
Analizele trebuia sa le faci cerand si antibiograma, ca sa stii cu ce sa te tratezi.
- urocultura cu antibiograma
- analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Antibiograma sa o faci ca sa vezi la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile care se gasesc.
Pentru secretia vaginala, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare, ca poate sa iasa rezultatul fals negativ.
Inainte de urocultura sa nu bei diuretice ca spala vezica si mai se elimina din bacterii - asa ca risti sa iasa fals negativ rezultatul.
Totusi, o durere chiar la ombilic (nu mai jos), ar indica o problema la intestinul subtire.
Urmareste daca apar si zgomote intestinale mai mari ca de obicei.
Deasemenea este foarte important daca elimini gazele usor. Daca nu prea mai elimini gazele si continua sa te doara la ombilic, mergi urgent la un medic Gastroenterolog. Poate fi un blocaj la intestinul subtire.
Poate este doar acea infectie si scapi cu ceva antibiotice.
0
09-11-2011, ora 10:30
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
deci durerile in jurul buricului nu stiu de la ce apar dar mi sa dat debridat spunandu-mi medicul de familie ca e de la bila pt k e lenesa...oricum nici in ziua de azi nu stiu ce am sau ce face uneori sa ne simtim rau..multa sanatate
0
13-11-2011, ora 17:49
miha87
Nu este medic/terapeut
miha87
"tema" va multumesc ptr raspuns, tin sa va spun ca am facut tratament injectabil cu gentamicin si pastile zinnat, acum trebuie sa repet urocultura. durerile sunt tot mai accentuate in partea dreapta"cutite"cand tin bebelusul in brate sau depun efort, dureri in jurul buricului, si amorteala pe piciorul drept si inghinal, maine ma duc la sf ioan la medicul chirurg care ma operat de colica biliara sa vedem ce imi spune si dansu, desi eu analize de sange, ecografi abdominale, intravaginale am facut si toate au iesit ok. o zi buna va doresc!si un sfat astept oricand!!!
0
15-11-2011, ora 15:18
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
multa sanatate si miha asteptam vesti bune macar tu daca restul nu mai stim ce sa facem...:P
0
15-11-2011, ora 17:42
Herman
Nu este medic/terapeut
Herman
Buna, eu am aceleas probleme de vreo 3 ani dureri in partea dreapta din spate pana in fata am fost la medici si mi-au spus ca am nisip la rinichi nu apendicita dar eu nu credeam ca as putea avea asa dureri de la nisip si inca tot ma gandesc daca nu cumva am apendicita, astazi am fost la alergat si nu am reusit sa alerg mult durerile din partea dreapta m-au oprit dureri din spate in fata chiar si jos pe picior, daca imi puteti da un sfat va multumesc mult :)
0
15-11-2011, ora 23:09
tema
Nu este medic/terapeut
tema
miha87, pot fi mai multe probleme, multe afectiuni pot avea simptome similare.
In ptimul rand poate fi tot de la colecist, dar durerea care coboara pe picior si amorteala pot indica si o infectie vaginala.
Tot asta poate insemna si faptul ca te simti mai rau dupa zinnat - poate s-au dezvoltat ceva microbi rezistenti, eventual enterococi.
Antibioticele le-ai luat conform unei antibiograme? Poate bacteriile nu erau sensibile la acele antibiotice sau poate tratamentul a fost prea scurt. Pentru streptococ si enterococ nu trebuie intrerupt timp de 10 zile ca devin rezistenti.
Pentru a face o analiza de secretie vaginala sau o urocultura trebuie sa treaca 10 zile de la ultimul antibiotic, altfel iti iese rezultataul fals negativ.
Deasemenea poate fi de la prapore (ai nascut de curand), vezi sa nu fi facut o hernie ombilicala, deoarece spui ca te doare la efort, asa ca ar fi bine sa mergi la un doctor chirurg. E bine sa mai ceri o alta opinie.
0
15-11-2011, ora 23:37
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Herman, dupa cum descrii durerea, este foarte posibil sa fie de la rinichi, se poate sa se fi facut o infectie urinara chiar de la o eliminare de ceva nisip. Cand se elimina se poate leza tesutul uretral si astfel pot aparea infectii urinare.
Ai putea sa faci o urocultura cu antibiograma.
Pentru asta trebuie sa recoltezi urina de dimineata, dar sa treaca 10 zile daca ai luat cumva antibiotic recent.
Sa nu bei ceaiuri diuretice inainte de analiza, nici lapte, bere, ca se dilueaza urina si nu mai iese rezultatul corect.
Ai avut cumva frisoane sau ai dureri la urinat, eventual simti o urgenta la urinat?
Faptul ca dureaza de ceva timp, ar putea fi asta. Daca ar fi de la o bila prea groasa ar trebui sa mearga durerea in sus sub coaste, sau chiar pana la umar.
Ai cumva o umflatura la burta in partea dreapta? Ma gandesc sa nu fie o hernie inghinala - daca durerea coboara in zona inghinala.
Vorbeste cu doctorul sa faci urocultura cu antibiograma si sa vada daca este necesar sa te consulte un doctor chirurg.
0
16-11-2011, ora 21:57
Herman
Nu este medic/terapeut
Herman
buna tema multumesc de sfaturi mie cam frica de medici de aia nu prea vreau sa ma duc mai ales ca mie foarte frica de operatie de apendicita si mie frica sa ma duc la medic deja de atatia ani m-am cam obisnuit cu durearea uneori ma deranjeaza cand fug pentru ca eu sunt sportiv de performanta (Karate) problema e ca mie imi bate ceva in burta daca stau intins pe spate si ma uit la burta tot bate ceva asta chiar nu stiu de la ce si uneori bate si in partea dreapta uneori in burta asta chiar nu stie de la ce poate fi oricum am fost la 2 medici care mi-au facut ecografie si au zis cai nisip la rinichi dar eu am frica aia ca am apendicita oricum daca ma puteti ajuta cu bataile din burta va multumesc foarte mult :)!
0
10-01-2012, ora 20:50
linutica
Nu este medic/terapeut
linutica
Buna ziua.Bunica mea a fost operata acum 4 luni de pietre la rinichi, operatie clasica.Astazi am reinternat-o datorita unei febre f mari, peste 39 si dureri in zona rinichilor.Se pare ca mai are inca o piatra aparuta.Intrebarea mea e ce e de facut in acest caz?E posibil dupa doar 3-4 luni de la operatie sa se refaca alte pietre?Sau s-a omis sa se scoata cd s-a facut operatia? Ca solutie la aceasta problema se pare ca va fi o sonda care i-o va introduce timp de cateva saptamani pana o va elimina.Ce parere aveti?E cea mai buna solutie?
0
28-04-2012, ora 07:54
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
probleme osoase, de bazin sau cap femur pot crea discomfortul mentionat. o radiografie.
0
28-04-2012, ora 08:02
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Scarface cine ti-a spus ca medicina naturista si homeopatia n-au nimic in comun, te-a informat gresit. Homeopatia se bazeaza pe produse din medicina traditionala (naturiste ), este o forma a medicinei alternative
In cazul dv (ma refer la subiect ) medicina alternativa indiferent ce forma ar avea mi se pare insuficienta, un rmn al zonei v-ar da mai multe detalii despre ce se petrece in sona.
0
06-06-2012, ora 16:06
opetala
Nu este medic/terapeut
opetala
multumesc tema pt opinie:P mai rau k amu oarecum mi-a mai trecut durerile dupa ce am folosit colon help. acum e ciudat ca merg din candidoza in candidoza:(
0
09-11-2018, ora 00:11
Alex vladof
Nu este medic/terapeut
Alex vladof
salutare tuturor...am o problema ce persista de cam o lună...am dureri in partea dreapta a abdomenului persista cu intepaturi mai ales după ce iau masa poate fi ficatul? Sau de multe ori simt o arsura in aceiasi zona...am facut un set de analize însă tot ce miau zis doctorii e ca e un pic crescut ficatul...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •