dureri abdominale - nu reusesc sa identific cauza

46 comentarii 1 2
0
04-08-2012, ora 16:08
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Draga razvanana, esti barbat sau femeie?:-D ok am inteles ce se intampla, durere in stanga care se lasa sub coasta adica coboara pana in fosa iliaca stanga?? adica pana langa buric -stanga?? si cum este scaunul?? negru, lucios ca pacura si urat mirositor? sau caca amestecat cu sange??da niste detalii totusi.
0
04-08-2012, ora 17:59
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca scaunul este spre negru si nu iei medicamente/alimente cu fier nu e tocmai bine, poate fi semn de sange in scaun. Mergi la un gastroenterolog, nu amana. Poate simti colonul, dar trebuie sa faci minime investigatii ca sa afli de la ce e (coprocultura, coproparazitologic test pentru sangerarile oculte ADLER, tot din scaun etc.
Parerea mea sa nu amani sa nu te anemiezi sau dezhidratezi de tot.
Sanatate!
0
17-01-2013, ora 14:29
soro
Nu este medic/terapeut
soro
revin cu evolutia... am refacut toate analizele.. am fost la un nou doctor gastro...

la eco a vazut gaze si faptul ca bila este lenesa.. m-a trimis la o tura de analize complete de sange, scaun, urina, fara sa iasa nimic...

initial mi-a dat ceva tratament naturist - ceva pastile phito - 1 luna fara nici un efect.. dupa asta un tratament clasic cu pastile 1 luna...

eu oricum cand am fost la homeopat m-a banuit de bila lenesa si mi-a dat tratament homeopat... cred ca am descris mai sus, inclusiv ulei de masline, etc.

la acest moment nu simt nici un efect, in afara de faptul ca gazele au mai scazut.

orice parere este binevenita. multumesc
0
12-02-2013, ora 13:58
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
ecografia nu vizualizeaza toate tipurile de calculi din vezica biliara, cei formati din colesterol, nu, regimul alimentar ar trebui sa va ajute, faceti si alte investigatii pentru depistarea acestor pietre in colecist, sunt, cautati-le pe net.
0
12-02-2013, ora 14:03
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
patenera dv trebuie cautata genital, probabil are vrreun virus sau microb, ati facut sex oral, chiar daca doar ea, dar pe urma v-ati sarutat, va spun asta ca prima senzatie a fost de iritatie in gat si salivatie,
dar
revin la ce v-am scris mai sus, un organism cu o vezica biliara fara probleme ar trebui sa va apere imunitatea, in cazul in care vezica nu elimina suficienta bila pentru ca are calculi de colesterol, atunci organismul nu este aparat, bila contine o gramada de saruri si substante care sterlizeaza intestinul (dureri abdominale ), cu siguranta ati luat o boala venerica prin sex oral, chiar sunt curioasa, tineti-ma la curent id dellliadelllia
0
08-03-2013, ora 20:16
csibi
Nu este medic/terapeut
csibi
Sora mea a fost diagnosticata cu bloc apendicular, a fost spitalizata 7 zile cu tratament (antibiotic si antispastice), si-a facut un computer tomograf si au spus ca apendicul este nomal, dar au descoprit si pietre la fiere, medicii au spus ca acele pietre nu poate sa-i dea starea asta de rau, ea tot rau se simte si este febrila 38, ii este tot timpul greata are un disconfort sub piept in partea dreapta cu reflectie in partea stinga, intrebarea mea este daca a mai fost cineva diagnosticat cu bloc apendicular si cum se simte dupa iesirea din spital si pina la reinternare pentru operatie.(scoaterea apendicului).
0
14-06-2013, ora 11:41
soro
Nu este medic/terapeut
soro
revin cu update: dupa tratamentul ptr fierea lenesa, care nu a avut nici un rezultat am fost la un alt doctor gastro (renumit cica) in alt oras care dupa ce s-a uitat peste toate analizele a spus ca este colon iritabil..

oricat am incercat sa ii spun ca mi se pare ca asta este ultimul diagnostic, cand nu se descopera altceva a ramas la colon iritabil.

am refacut analizele de scaun si urina si nu a iesit nimic (nici helicobacter care in urma cu mai bine de 1 an iesise slab pozitiv).

simptomele sunt aceleasi - dureri in partea dreapta, gaze la greu si cateodata si balonari, destul de mari.. sunt zile in care sunt ceva mai bine, altele cand balonarile si gazele sunt destul de dese.

alllinna - dellliadelllia - nu am inteles partea cu microbii si calculii

mai precizez o data sa nu se inteleaga gresit - sunt barbat.
0
04-11-2013, ora 22:00
Adrian06
Nu este medic/terapeut
Adrian06
Soro eu am aceiasi problema ca si tine, mie in plus imi apar niste pete mici rosii pe piept in momentul cand consum ceva daunator, analize am facut la greu in clinici diferite in Bucuresti, majoritatea negative. Am avut helycobacter l-am tratat, apoi din cauza antibioticelor am facut candida pe care am tratat-o. Am facut ecografii, teste de fibroza a ficatului... Imi ies transaminazele crescute si medicii ma iau cu textul "colon iritabil" si "bila lenesa"... De 2 ani am problemele astea, am tinut regim + suplimente (slimarina, liv52, anghirol, nexium, colebil.n feluri de pastile si tratamente ). Nu pot bea o bere, nu pot manca ceva gras sau condimentat, nu pot manca prajit ca imi apar imediat pete mici pe piept si apar durerile surde de sub coasta dreapta. sunt disperat la propriu cu aceasta problema pentru ca dintr-un om fara probleme am ajuns sa fiu tot timpul crizat pe ce bag in gura.
0
05-11-2013, ora 13:50
CristiCL
Nu este medic/terapeut
CristiCL
Da, cred ca ma pot adauga si eu in grupul lu Soro si Adrian06. De vro 2-3 ani am o candida 'nesimtita' pe limba, care ba trece ba nu trece, ba apare ba dispare. Am facut-o din cauza unor antibiotice.

In urma cu aproximativ un an, au inceput sa apara insa probleme.. digesitive. Ba scaun moale, ba scaun tare. Culoare normala sau un maro mai inchis, gaze (grave in unele momente) iar cand si cand balonari... Am zis initial ca e ceva legat de indigestie, trac digestiv ( mese nesanatoase ), etc, apoi de la nu mai stiu ce, iar ultima chestie, am zis ca e vezica biliara. Am facut ecografie, nu mi-a iesit nimic.

Tin sa precizez ca pana acum 2 saptamani nu stiam ca, candida de pe limba, se poate extinde si in.. organism. Si se pare ca asta am. In ultimile 4-5 saptamani, am avut de vro 3-4 ori si diaree, cand si cand mai am si eu dureri in partea dreapta, dupa cum le descrieti voi, insa foarte slabe si... destul de rare spre foarte rare. In schimb, acum vro 4-6 luni, mi-au aparut si mie de 2-3.. 4? ori, niste pete mici rosii pe piept, cum le descrie Adrian, insa de atunci nu mi-au mai aparut.

Zilele trecute am zis sa fac test uro si scaun. Acum stau cu rezultate in fata si mi-au iesit negative, insa as vrea sa intreb, daca pt a depista candida trebuie sa specific ce tip de test as vrea? Eu i-am zis doamnei de acolo, sa faca test de scaun pt.. infectii, insa cred ca ar fi trebuit sa specific exact nu? Sau ar fi trebuit sa iasa candida la acest test? Testele facute sunt ( le scriu in Italiana ca nu stiu cum se numesc exact in Romana. Sau poate la fel? :) ) :
Examen 'coltura', banuiesc ca e coprocultura ?
Negativ : Salmonelle, Shigelle, Campylobacter
Cele de la urina nu le mai scriu ca sunt ok vad.

Bun deci daca pt a depista candida intestinala trebuie sa fac alt test pt scaun, intreb, cum se numeste? Sa stiu ce sa ii zic asistentei. Iar daca ar fi trebuit sa iasa candida la testul de mai sus, ma intreb, ce poate fi ?

Apropo, se poate ca stand mai tot timpul in masina, la calculator, nefacand sport/miscare, sa afecteze tracul digestiv, implicit sa am simptomele de mai sus?
0
06-02-2016, ora 10:39
clausa
Nu este medic/terapeut
clausa
@soro, ai reusit sa afli de la ce anume veneau problemele tale? Se pare ca si eu ma confrunt cu aceleasi simptome si nu reusesc sa le dau de cap..
0
14-09-2016, ora 22:59
PAndrei
Nu este medic/terapeut
PAndrei
SOROOO , frate, ce ai mai facut atata timp , am o solutie pt asta !!!
0
05-03-2018, ora 22:38
miky62
Nu este medic/terapeut
miky62
Buna seara, si eu ma confrunt cu aceasi simptome de vreo 3 ani si nu am reusit sa descopar ce e. Eu am facut si RMN si tot degeaba (colon iritabil). PAndrei, vad ca si o solutie pt asta, nu vrei sa o faci publica? Constat ca suntem mai multi care suferim de acelasi lucru. N-ar strica inca o sugestie. multumesc
0
13-03-2018, ora 10:26
infinity8
Nu este medic/terapeut
infinity8
Ați verificat dacă aveți paraziți?
Simptomele dvs. sunt similare cu infecțiile cu paraziți:

-------*

(*modificat de admin)
0
21-03-2018, ora 16:09
miky62
Nu este medic/terapeut
miky62
am verificat parazitii- rezultat negativ. am facut o noua eco abdominal, - colecist partial evacuat indiferent de ora din zi (chiar si dimineata inainte de masa). se pare ca tot colecistul e vinovat, trb sa incep un tratament (ca regim tin de 2 luni).
0
29-03-2018, ora 23:21
Sezrgiu
Nu este medic/terapeut
Sezrgiu
Salut, de jumatate de an intampin si eu o dereglare digestiva. Totul a inceput slabind 10kg cu mult stres (o problema in familie) si o dieta lacto-vegetariana concomitenta, care a durat 6 saptamani. Am fost nevoit sa stopez regimul (5 mese bogate zilnic) pentru ca un reflux esofagian urmat de o urticarie cronica agresiva si-au facut loc. Am facut un set basic de analize la sange si urina, toate au iesit foarte bune datorita alimentatiei healthy dar eu nu eram atat de healthy pe cat o aratau rezultatele :). Am fost la Gastroenterolog, si problema cu refluxul gastro esofagian a fost rezolvata la scurt timp. In schimb a ramas urticaria cronica si mai nou, de aproximativ 3-4 luni au aparut si "crize" de flatulente (in special dupa anumite mese sau seara) + galtaieli ale stomacului. A urmat o vizita la dermatolog pentru a discuta despre urticaria cronica si dupa un set de analize (din toata lista lui, a reiesit pozitiv doar Helicobater Pilory) a spus ca ce am eu nu e pentru el si ar trebui sa ma vada un doctor gastro.
- crizele de flatulente cred ca au urmat datorita faptului ca am scos din alimentatie multe fibre timp de aprox 5-6 saptamani, dandu-mi seama ca reactia puternica a urticariei aparea dupa ce mancam alimente pe baza de fibre. Dupa aproximativ 4-5saptamani de mese cu putine fibre, scaunul iesea foarte uscat si in forma de cacareze (lunguiete si mici) dar si urticaria disparuse in proportie de 80-90%. Am reinceput sa manc fibre, scaunul este aproape norma (adica moale, uneori intreg alteori bucati mari maricele sau usor lichid)

Sunt o persoana comunicativa/extravertita dar in contrabalanta si anxioasa. Fac sala de 2 ani de zile si in vara ajunsesem la 84kg la 187, am fost foarte multmit de aspectul fizic pe care-l aveam. Faptul ca am pierdut greutatea, acum cu doping alimentar sunt undeva la 77+/-. Acest fapt imi ofera un stres mare, mesele actuale sunt bazate 3 mese + 2 guastari. Cu toate astea nu reuseste sa ajung inapoi la 80+, mancand mai mult decat o faceam inainte... mi usor frica sa nu-mi chinui ficatul sau alt organ. Am citit cateva pagini online despre intoleranta alimentara e posibila ? Helicobaterul Pilory sa fie cel care cauzeaza toate aceste simptome ? (nu am luat tratament pana acum)
0
29-03-2018, ora 23:31
Sezrgiu
Nu este medic/terapeut
Sezrgiu
Pe tot parcursul celor 6 luni, m-am simtit ok. Nu am avut stari de rau sau oboseli psihice/fizice. Simtome prezente actual: Flatulente foarte dese, in special dupa unele mese sau seara, galtaieli in zona abdominala, faptul ca nu reusesc sa cresc in greutate chiar daca manc 3 mese + 2 gustari.
Nu stiu daca atentia mea e mult mai activa sau nu dar de aproximativ 2 saptamani am mai observat inca 2 anomalii (sper sa fie doar atentia mea sporita) venele imi sunt mai iesite, cu multe noduri (posibil de la mersul la sala) si dupa ce fac dus, cand ma sterg, imi raman urme rosii pentru 2-3minute, in special in zona pieptului, dupa aplicarea prosopului uscat.
Adaugă un comentariu / răspuns
46 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •