Dureri acute de coloana lombara+ genunchi+ solduri protezate.Ce solutii am?!

29-08-2017
Lili Pas
Nu este medic/terapeut
Lili Pas
Buna ziua.De cateva luni ma confrunt cu dureri atroce de coloana, in zona lombara.
Am facut examen CT, radiografii, RMN si nu stiu care pe care se determina, dintre dureri.Adica soldurile si genunchii dor, datorita coloanei.Picioarele dor separat, datorita protezelor destul de "batrane" (protezare primul col femural la 26 ani, in 1997 si al doilea, la 37 ani, in 2008.Ambele prin fracturi spontane.Debut dureros, ca de lombosciatica si apoi fractura.).
Ca si rezultate ale investigatiilor :
CT in 2016 COLOANA LOMBARA NATIV
Scolioza lombara.
Osteofite marginale etajate la nivelul corpilor vertebrali lombari
Hernii intraspongioase la nivelul platourilor vertebrale de la nivel T12, L1
Ingustarea spatiului intervertebral L4-L5.
Modificari de tip degenerativ discal la nivelul discului intervertebral L4-L5
Neregularitati de contur cu mici zone de demineralizare si osteocondensare la nivelul platourilor vertebrale inferior L4 si superior L5
Deisul intervertebral L4-L5 apare cu debord discal circumferential care posterior prezinta minim contact radicular, bilateral
Concluzii: Spondilartroza lombara, mai accentuata la nivel L4-L5

Radiografii 2017
Rgf coloana lombara (f+p)
Accentuarea lordozei cu maxim la nivel L5-S1. Scolioza dextro-concava.
Osteofitoza anterioara si laterala etajata.
Discret retrolistezis L2-L3 si reducerea spatiului la acest nivel.
Rgf bazin (f)
Proteza totala de sold bilateral.
Rgf genunchi bilateral (f+p)
Efilarea spinelor tibiale bilateral.
Osteofitoza patelara superioara bilateral.
Reducerea usoara a spatiului articular femuro-tibial bilateral.

RMN iulie 2017
IRM COLOANA LOMBARA NATIV

Scolioza lombara dextroconcava cu pastrarea lodozei si majorarea cifozei toracale.
Hiposemnal T2 de deshidratare discala L1-L4 cu pensare intervertebrala si osteofite marginale.
Plaja de tip edematos osos la nivelul platourilor vertebrale de vecinatate ale discului L2.
Mica protruzie focala paramediana dreapta L1 amprentand sacul dural fara afectarea emergenteim cozii de cal.
Hernie de disc L2 cu detasare fragmentara foraminala dreapta comprimand radacina L2 dreapta prin componenta discala si ostefitoza laterala ;amprenta bilaterala pe emergentele radiculare L3 si pe radacina L2 stanga in foramen.
Debord osteofito-discal circumferential L4 cu amprentarea sacului dural si a emergentelor radiculare L5 stg>dr si amprenta foraminala pe radacinile L4 stg>dr;.
Debut artrozic al masivului articular posteriorL4-L5 si L5-S1 bilateral.
Aspect normal al conului medular si emergentei cozii de cal.
CONCLUZII
Hernie de disc L2 dreapta cu modificari de osteita ale platourilor de vecinatate.

Va rog, as dori o opinie, ce posibilitati am pentru a scapa, sau macar reduce aceste dureri.
Mentionez ca am facut tratament cu tador, arcoxia, midocalm, refen injectabil, iar ultimul cu gabaran.Durerile nu cedeaza decat cateva ore dupa medicament.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.