dureri ale membrelor inferioare si a coloanei lombare

06-02-2013
Bogdan Neacsu
Nu este medic/terapeut
Bogdan Neacsu
Buna ziua,
Am 46 ani si totul a debutat in vara anului 2012 cu o amorteala a piciorului stang si dureri lombare.In urma unui consult la neurologie am efectuat un RMN iar concluziile protocolului au fost 'suspect osteoporoza tranzitorie(mai putin probabil NACF picior stang).
A urmat o perioada de concediu medical de 66 zile (repaus la pat) in care am luat antiinflamatoare.Dupa aceasta perioada am putut sa ma deplasez numai folosind carja pentru a proteja piciorul stang si in luna ianuarie am ajuns sa nu mai pot sa ma deplasez acuzand dureri foarte mari in glezna stanga i genunchi.
Am efectuat al doilea examen RMN pentru coloana lombara, bazin bilateral, genuchi bilateral si glezne bilateral.
Rezultatul a fost interpretat de un medic ortoped si am fost indrumat mai departe catre un examen de osteodensitometrie.
Intrucat nu pot atasa protocolul RMN si rezultatul de la osteodensitometrie, voi incerca sa sintetizez concluziile acestora.
RMN
GLEZNA STANG
-sindrom de impingement posterior cu sinovita posterioara;
-tenosinovita tendon tibial posterior, flexor lung al halucelui si tendoane peroniere;
-modificari edematoase nespecifice la nivelul partilor moi ale gleznei stangi;
-osteoporoza difuza regionala glezna stang cel mai probabil in cadrul unei osteoporze regionale migratorii.

Rezultatul examenului de osteoporoza este negativ atat la nivelul coloanei lombare cat si a bazinului.

Rog ajutor in stabilirea unui diagnostic, eventual tratament
multumiri anticipate
3 comentarii
0
06-02-2013, ora 15:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Episodul din vara lui 2012 a fost, cu mare probabilitate, un sindrom compresiv lombar (de tip hernie de disc lombara inferioara).
Nu am inteles insa exact elementele esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, reumatologic-inflamatorii etc.
Este absolut imposibil de elaborat un diagnostic in absenta examanului clinic direct.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-02-2013, ora 16:36
Bogdan Neacsu
Nu este medic/terapeut
Bogdan Neacsu
Buna ziua,
inaltime 1, 85 m, 100 kg.
Ocupatia actuala este economist, in timpul liber sunt o persoana relativ activa. Am facut sport in tinerete dar nu de performanta. Nu amsuferit traumatisme pana in prezent, dar pot spune ca sunt meteosensibil inca din adolescenta, simtind in articulatii schimbarea vremii.Daca imi dati o adresa de e-mail va pot transmite intregul protocol de la RMN,
multumesc,
0
06-02-2013, ora 21:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Trebuie sa diferentiem sindromul compresiv lombar, manifestat prin lombosciatalgia descrisa, de suferinta actuala a gleznei, datorata cel mai probabil distrugerii cartilajului articular (artroza), in contextul celor peste 20 kg actuale si in contextul antecedentelor traumatice de tip sportiv.
SE impune o perioada de repaus relativ (evitarea ostostatismului prelungit, a mersului pe distante lungi) si mai ales reducerea ponderala corespunzatoare (IMC-ul D-voastra va impune o greutate de 75-78 kg).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: