Dureri ale pielii capului

04-03-2009
anamaria79
Nu este medic/terapeut
anamaria79
de mai multi ani am dureri ale pielii capului. de ex cind bag mina in par si mut parul de pe o parte pe alta ma doare pielea capului, mai ales deasupra.am facut si tratament pt circulatie cerebrala dar durerea tot mai persista cei drept nu asa de pronuntata dar... mai este. ce ma sfatuiti. ms mult.
10 comentarii
1
05-03-2009, ora 18:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ce varsta aveti ?
0
05-03-2009, ora 18:24
anamaria79
Nu este medic/terapeut
anamaria79
AM 30 DE ANI.
0
28-03-2009, ora 17:48
cr1st1ana
Nu este medic/terapeut
cr1st1ana
O problema asemanatoare am si eu, am 17 ani si cam de o saptamana si ceva am dureri ale pielii capului, nu e prima oara cand am astfel de dureri.
Sunt foarte ingrjorata pentru ca imi cade si parul in exces, mai mult de 80-100 de fire pe zi, am impresia ca radacina parului este foarte slabita.
Sunt anemica si ma gandesc ca din cauza aceasta radacinile parului nu primesc destul oxigen, am si circulatia sangelui proasta.
Am inceput sa iau vitamine, sa mananc mai multe fructe, legume cat si carne cam de 2 luni de zile in speranta ca poate scap de anemie si de problemele cu parul, dar parca mai rau s-a agravat situatia.
Am un par foarte subtire si din pacate si rar si ar mai trebui sa mentionez ca la varsta de 11 ani am facut 2 convulsi, deci mi s-a spus ca sufar de epilepsie si timp de 2-3 ani am luat carbamazepina, recent am citit si reactile adverse ale acestui medicament si am ajuns la concluzia ca datorita acestor pastile am anemie de vreo 4 ani de zile, iar parul nici pe jumatate de des nu mai e cum era inainte de a lua aceste pastile.
As vrea sa-mi dati niste sfaturi sunt disperata, am incercat o gramada de tratamente naturiste pentru par, dar fara prea mult efect, adica doar au estompat cat de cat caderea parului pt o mica perioada de timp.
Mi-am dat seama ca problema e din interior, dar nu stiu cum s-o rezolv.
Multumesc mult.
0
28-03-2009, ora 18:21
anamaria79
Nu este medic/terapeut
anamaria79
EU AM REUSIT SA SCAP DE ELE CU MEDICAMENTE PT CIRCULATIE SI CU CEAI DE LA FARES PT CIRCULATIE CEREBRALA. INCEARCA SI PASTILELE NATURISTE CU GINKO. SUNT BUNE.MULTA SANATATE.
0
07-11-2009, ora 22:34
onelailau
Nu este medic/terapeut
onelailau
Am 30 ani si ma confrunt si eu cu aceeasi problema de mai bine de o jumatate de an.Am dureri ale pielii capului.cind bag mina in par ma doare pielea capului, mai ales deasupra. Imi cade si paru f mult. Folosesc un sampon anticadere si un tonic pt activarea circulatiei dar degeaba. Dimpotriva acum mi se ingrasa paru mai repede si sunt obligata la 3-4 zile sa ma spal. Nu stiu ce sa mai fac. Tin sa mai preciez ca atat tatal meu cat si cei 2 frati ai mei sufera de alopecie. Ce ma sfatuiti? Multumesc mult.
0
14-07-2010, ora 11:54
marse
Nu este medic/terapeut
marse
Buna la toata lumea, din pacate am si eu aceeasi problema cu durerea pielii capului de 4 ani, inca din timpul sarcinii. Acum am 26 de ani. Nu am reusesc sa aflu pana acum care sunt cauzele acestei dureri. am intrebat med de fam dar nu a stiut sa imi spuna cu exactitate care sunt cauzele(pe fond de stres) la neutrolog mi-a zis ca nu e cazul sa merg. la dermato nu am fost, sincer. de aceea va rog sa ma ajutati cu niste explicatii, daca e posibil, tin sa precizez ca nu am alte mari afectiuni decat o amigdalita cronica cazeoasa descoperita si asta dupa lungi cautari.
multumesc anticipat.
0
04-09-2010, ora 09:58
Daviduta Antonina
Nu este medic/terapeut
Daviduta Antonina
BUNA! AM SI EU ACEEASI PROBLEMA CU PIELEA CAPULUI, IN PLUS EU AM PARUL SCURT IAR DUPA CE MA PIEPTAN MA DOARE CAPUL INGROZITOR. DIN ACEST MOTIV NU POT SA INCERC MACAR SA-MI LAS PARUL SA CREASCA PREA MULT. CE AR TREBUI SA FAC?
0
11-05-2011, ora 23:31
ingridmarielena
Nu este medic/terapeut
ingridmarielena
raspunde cineva la mesajele acestea?!
0
04-11-2011, ora 20:42
mishandreea
Nu este medic/terapeut
mishandreea
ma confrunt cu durerea asta de 3 ani jumatate.ma simt fara nici o putere!!ma doare pielea capului, parul se ingrasa si-mi cade..asta mai ales inaintea menstruatiei.mi-am facut analizele..nimic totul ok!!dar de ce ma doare!??medicamente am luat cu carul!daca cineva din voi imi poate da un raspuns si ma poate ajuta va rog sa-mi trimiteti un mail pe adresa mea -*

(*modificat de admin)
0
07-09-2013, ora 03:05
ralucadbc
Nu este medic/terapeut
ralucadbc
Si eu am avut ac problema, m-am trezit cu dureri f mari ale pielii capului si parul care... pur si simplu curgea. Am vb cu matusa mea care e internist cu 40 ani de experienta. Mi-a zis ca durerea e o problema de circulatie periferica iar radacina parului a fost afectata de vopseaua cu amoniac. Am facut urmatoarele: am renuntat la vopsit, acum imi fac doar suvite si nu mai vopsesc radacina +am aplicat in 4-5 randuri, dupa samponare, masca pt tipul.meu de par la radacina (ex: galbenus ou, miere, drojdie clasica, vitam a, vit e, vit b6, ulei de masline, 1/2 lingurita otet/suc lamaie/alte citrice) timp de 15-20 min, apoi clatire si balsam +pt a activa circulatia am mers cu bicicleta de cateva ori pe sapt si am masat pielea capului cu aparatul de masaj (relaxtone are o protectie din material pt masajul gatului, ca sa nu va rupa parul; desigur, puteti folosi orice tip de aparat dar sa nu agate parul) + masaj manual, la radacina, in toate directiile, timp de 30 min, de m multe ori p zi. Dupa cateva zile, dat mastilor, rad parului s-a intarit si a incetat sa cada. Atunci am inceput sa aplic metoda mamei, sa-l perii zilnic de 100 ori. A incetat sa cada, are volum, arata f bine. Acum, de fiec data cand revin durerea si caderea parului, fac acelasi lucru. Sigur, ar tb sa-i fac cate o masca la fiec spalare, dar d cele m.multe ori uit. Legat de ingrasare, singura sol pt parul meu gras a fost reprez de 5-10 picaturi de tinctura de musetel (alcool 40% +ceai de musetel planta intr-un borcan, cat sa acopere bine volumul de planta, inchis ermetic, la intuneric 2 sapt, apoi filtrata solutia prin tifon sau servet de hartie de bucatarie si pusa intr-o sticla curata) folosite impreuna cu samponul, respectiv impreuna cu masca naturala, la fiec spalat. A reglat cant de sebum f bine, de la 2-3 spalari pe sapt ajungand la una. A fost unica sol ce a functionat pt mine. La fel pt tenul meu gras, doar ca acolo indoiam volumul de tinctura cu apa plata (astfel solutia avea 20 grade alcool si nu 40) si stergeam fata dupa demachiere. In schimb, lotiunile ultra scumpe cumparate nu au functionat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cap si gat
  • Sfaturi pentru cei ce doresc să se radă în cap
  •