Dureri ale splinei, balonare, halena si multe altele de cativa ani,

29-05-2017
adiPO
Nu este medic/terapeut
adiPO
Buna ziua.De cativa ani ma supara o problema careia nu reusesc sa i dau se cap desi am fost la 2
Medicii la Medlife, diagnosticul fiind de colon iritabil, am urmat tratamente, dar degeaba.

Deci simptomele sunt: halena, diaree, balonare, uneori durere acuta la nivelul splinei, mancarime in mai multe zone ale corpului dar in special in talpa piciorului, imi apar un fel de cosuri-umflaturi sub piele, scaunul este plutitor, ma ingras neobisnuit in zona abdomenului.

Simptomele au aparut acum cativa ani, initial in sensul balonarii si al durerii de splina, la primele analize pe care le am facut in aceea perioada s-a gasit giardia, am urmat tratament, am tot repetat analizele de atunci dar nu a mai iesit in schimb simptonele persista si medicii pe care i am vazut mi au spus ca este vorba de colon iritabil, mi au prescris tratament, din cadrul caruia am observat ca simptomele sunt ameliorate de jarodophillus dar revin.

Va multumesc anticipat pentru orice opinie.
1 comentarii
0
09-06-2017, ora 13:22
Elena Ciuperca
Nu este medic/terapeut
Elena Ciuperca
O parte din simptomele dumneavoastra pot fi intr-adevar incadrate in diagnosticul de sindrom de intestin iritabil, insa in functie de varsta dumneavoastra pot fi necesare si explorari suplimentare ( analize de sange si/ sau scaun, colonoscopie). Raspunsul la un tratament variaza de la un individ la altul, poate fi necesara monitorizare periodica sau schimbarea schemei terapeutice.

Elena Ciuperca
Medic Primar Gastroenterologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.