dureri articulare | Forumul Medical ROmedic

dureri articulare

26-03-2010
kayt
Nu este medic/terapeut
kayt
Buna ziua,

De cateva luni am dureri articulare la nivelul picioarelor (inclusiv talpa), mainilor (coate si degete) si chiar ale maxilarului.Am fost internata in spital unde mi-au facut diverse analize, radiografii, toate fiind in limite normale mai putin Gama % = 33, 9 (am inteles de la medici ca este dubla ca si valoare). Diagnosticul la externare a fost o posibila Spondilartrita seronegativa. Am fost indrumata catre un medic reumatolog care a considerat ca nu este de competenta lui problema nedepistand o boala reumatoida. In concluzie nimeni nu stie exact cauza durerilor mele. Daca se poate va rog sa ma indrumati, mentionez am 26 de ani si uneori durerile de la nivelul genunchilor devin insuportabile si ma impiedica chiar sa merg. Va multumesc.
3 comentarii
0
29-03-2010, ora 10:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sfatul meu este sa incercati la un alt reumatolog. Exista maladii reumatologice care evolueaza mult timp cu analize perfect normale, motiv pentru care este foarte important examenul clinic si anamnestic (istoricul durerilor).
Tineti-ne la curent cu demersurile si nu neglijati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-08-2011, ora 20:41
Csk82
Nu este medic/terapeut
Csk82
Salutare la toata lumea,

Am 29 de ani, intre 16 si 21 de ani am facut culturism, m-am reapucat in 2010 februarie pana acum 4 luni cand am fost nevoit sa renunt. Am facut o nucleoplastie acum 3 saptamani deoarece sufeream de o dubla hernie de disc lombara. Nu asta este insa problema mea.
In urma cu aprox 4 luni am inceput sa am dureri de umeri, nu mari cam ca o febra musculara. Au inceput sa fie tot mai mari si am renuntat la sala. Medicul ortoped mi-a facut ceva infiltratii in umeri cu dexametazona si xilina ( am facut cate 2 in fiecare umar), in paralel cu tratament injectabil cu antiinflamatoare si b1, b6 si fizioterapie. Problema este ca dupa 10 zile de tratament durerile nu au trecut decat putin si am inceput sa am cracmente articulare groaznice (pocnesc foarte tare la fiecare miscare). Pe langa umeri am inceput sa am cracmente si dureri in articulatiile soldurilor si doar cracmente la restul articulatiilor ( coate, genunchi, glezne, incheietui maini).
Am facut toate analizele pt indicii reumatici si un anumit streptococ care da dureri articulare, toate mi-au iesit bune, deci diagnostic de artrita, artroza, osteoartrita etc iese din discutie. Pe langa cracmente am si slabiciune in articulatii ( le simt foarte slabe, parca sar de la loc ). Am luat Artrostop 2 luni si cartilaj de rechin de la Walmark si acum iau SynoPlus de la Biova (glucosamin, acid hialuronic) si iar cartilaj de rechin. Tot degeaba...Medicul care m-a operat la coloana mi-a spus clar ca, cracmentele nu au legatura cu problemele de coloana. Imi si obosesc foarte repede bratele si picioarele din cauza umerilor si a soldurilor. Ideea este ca m-am saturat, nu stiu ce sa mai fac, ca sa mai iau si la ce medici sa mai merg. Nimeni nu-mi spune ceva concret.
Tin sa mentionez caci in perioada cat am facut culturism si in trecut si pana acum 4 luni nu mi-au lipsit proteinele, vitamine si minerale.
Va rog daca ati avut probleme asemanatoare si le-ati rezolvat cu ceva sau undeva sa-mi spuneti si mie, merg oriunde
Multumesc.
0
17-08-2011, ora 10:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ceea ce descrieti D-voastra reprezinta consecinta unui astfel de sport:
- hernia lombara, determinata de efortul exagerat;
- simptomele actuale de tip compresiv cervical (hernie de disc cervicala), determinate de efortul exagerat;
- cracmentele articulare pot fi benigne, insa pot fi si semnul distrugerii inevitabile a articulatiilor, determinata de efortul exagerat;
Infiltratiile cortizonice intra-articulare sunt catastrofale si determina distrugerea rapida si ireversibila a articulatiilor.
Produsele ingerate de catre D-voastra nu au nici un fel de influenta probata stiintific asupra articulatiilor deja distruse.
Prin urmare, logic, trebuie sa renuntati total si definitiv la un astfel de sport si sa lasati organismul sa-si revina, atat cat se mai poate.
Fireste ca poate exista si o problema reumatologica (sindrom inflamator de tip poliartrita), motiv pentru care ar fi indicat si un consult clinic la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •