Dureri articulare puternice

01-07-2015
DanielaHC
Nu este medic/terapeut
DanielaHC
De câteva luni mă chinui cu durerile articulare şi nu le mai pot suporta. Totul a început cu o durere, nu foarte intensă, a gleznei stângi, eram convinsă că am călcat strâmb sau ceva de genul. Mai apoi, după o lună aporx. s-a agravat şi să am resimţit aceeaşi durere şi în genunchi, iar în cele din urmă, şi în şold. Între timp, acelaşi lucru s-a întâmplat şi în partea dreaptă, doar că nu evoluau simultan. Durerea e foarte greu de suportat, pur şi simplu am senzaţia că cineva îmi roade oasele şi articulaţiile cu pila de unghii. La un moment dat am avut gleznele şi genunchiul stâng umflate şi mi-a trecut doar cu antiinflamatoare. Am făcut analizele şi nu era nici urmă de vreo infecţie sau reumatism. Am lipsă de calciu de când eram mică, dar în ultima vreme, după ce am luat mult timp tratament, analizele au ieşit perfecte. Durerile nu apar neapărat la mişcare, dar adesea la oboseală şi uneori fără nici un motiv. Le-am ignorat o perioadă, dar sunt deja câteva luni bune de când se întâmplă, şi acum am probleme cu articulaţia sâtngă a maxilarului. Mă doare când deschid gura, iar dimineaţa de abia îmi pot mişca gura din cauza durerii. Am adesea momente când mi se blochează articulaţiile (mâini, picioare, degete). Mama are osteoporoză, dar eu am doar 18 ani, e posibil să sufăr deja de aceeaşi boală, sau poate fi o simplă lipsă de calciu? Ţin să menţionez că sunt destul de înaltă şi că am crescut cam brusc, dar în ultimii 2 ani nu am mai crescut deloc, şi chiar în perioade asta am început să am probleme. Cam în aceeaşi perioadă mi-au apărut şi nişte pete pe pomeţi, mai ales pe cel stâng, care încă nu au trecut, ci doar se ameliorează din timp în timp, de la sine. Poate fi vorba de lupus?
Mulţumesc anticipat!
3 comentarii
0
01-07-2015, ora 19:10
lachriss
lachriss
Buna ziua. Trebuie sa mergeti la un medic reumatolog, deoarece este necesar sa faceti investigatii pentru a exclude sau confirma prezenta unui lupus eritematos sistemic sau a unei poliartrite reumatoide (ASLO a iesit OK?)
0
01-07-2015, ora 19:39
DanielaHC
Nu este medic/terapeut
DanielaHC
Mulţumesc mult!
Da, ASLO a ieşit ok.
0
02-07-2015, ora 18:35
lachriss
lachriss
Cu multa placere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •