Dureri Bazin + Neputinta la aplecare

06-08-2015
TheOldDeus
Nu este medic/terapeut
TheOldDeus
Buna ziua, Numele meu este Andrei si am 16 ani, de aproximativ 5 luni am inceput sa am o simptomatologie oarecum ciudata..tin sa precizez ca acum aproximativ 6-7 luni am avut o cazatura destul de urata, fix pe coccis, am fost la un doctor si mi-a spus ca am ruptura de os de bazin, mi-a spus sa fac inot dar..nu prea a functionat prea bine...am practicat inot si inainte timp de aproximativ 2 ani...mi-a facut bine, sunt destul de inalt..simptomele ar fi urmatoarele : Durere cand stau pe oasele bazinului ( coccis mai precis ), eu trebuie sa stau destul de mult pe scaun..daca stau in pat nu prea am nici o problema, cand ma ridic de pe scaun de la aproximativ o ora, doua ore de stat pe el incep niste trosnituri care tin maxim 2-3 minute cat ma plimb...si rar o durere in zona lombara...atunci cand fortez oasele sau cand ridic ceva peste 10kg, si durerea se muta...(ma doare cand pe partea dreapta cand pe stanga...) este destul de ciudat dar...am incercat si cu masajul...si fara sa stau pe scaun o zi intreaga si m-am simtit bine...dar eu va trebui sa stau destul de mult de acum inainte..datorita multor lucruri cum ar fi job-ul meu part-time pana voi incepe liceul din nou..as dori un raspuns urgent, mi-am facut deja alta programare la doctor...dar..locul unde stau nu este cel mai bine dotat...sunt decat 2-3 doctori si aceia vin destul de rar..as dori un raspuns de specialitate..va multumesc anticipat, sa aveti o zi/o seara buna
11 comentarii
0
06-08-2015, ora 11:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie diferentiat intre o coccigodinie (durere coccigiana) post-traumatica si un sindrom compresiv vertabral lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-08-2015, ora 12:02
TheOldDeus
Nu este medic/terapeut
TheOldDeus
Buna ziua, as dori sa va spun ca..eu asta am facut..am fost la aproximativ 5 doctori din Bucuresti si fiecare m-au gasit cu ceva diferit, prima data m-am gandit ca as fi putut avea coxartroza..dar aceasta ar fi putut fi vazuta usor pe film..mi s-au dat mai multe rezultate la toti doctorii cum ar fi : ruptura coccis/fractura de coccis, hernie de disc lombara, sciatica..dar nu stiu ce sa cred..si nu accept nici un tratament pana nu ma consult cu cineva care sa-mi dea un raspuns corect..adica de la fiecare medic cate un raspuns diferit..asta ma cam intriga..am ridicat foarte multe greutati..datorita problemelor tatalui meu fiind operat de hernie de disc..pe mine nu m-ar deranja orice boala as avea..durerea se poate suporta..dar as vrea cel putin sa stiu de ce sufar..acum m-am gandit sa ma mai duc la un doctor..dar si acela sa-mi spuna ca am alta boala..as vrea sa ma consult cu cineva cu o specialitate mai inalta, macar sa-mi spuna o parere...inalt sunt slab sunt, deci greutatea nu ar fi o problema...daca puteti, daca-mi puteti recomanda un cabinet de specialitate oriunde in Romania care sa fie si foarte mult, as fi fericit.Va multumesc anticipat
0
06-08-2015, ora 12:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu am inteles exact: ati consultat pana acum un neurochirurg???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-08-2015, ora 14:51
TheOldDeus
Nu este medic/terapeut
TheOldDeus
Da, am fost de foarte multe ori la doctori in Bucuresti, neurochirurgi la spitale atat pentru copii cat si pentru adulti, primind rezultate complet diferite...si nu stiu ce sa mai cred...acum m-am gandit sa ma duc si la MedLife, dar nu stiu ce sa zic...daca imi puteti spune o recomandare v-as fi recunoscator.Pana acum mi s-a spus ca am ruptura de coccis, sciatica si hernie de disc..dar nu stiu ce sa cred..oricum va multumesc anticipat..
0
06-08-2015, ora 17:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Intr-adevar, acolo unde v-ati gandit sa mergeti exista 2 neurochirurgi reputati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
06-08-2015, ora 17:27
TheOldDeus
Nu este medic/terapeut
TheOldDeus
Va multumesc pentru toata atentia acordata, Sa aveti o zi buna.
0
07-08-2015, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cei doi neurochirurgi mentionati sunt practic dedicati in intregime problemelor coloanei vertebrale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-08-2015, ora 19:34
TheOldDeus
Nu este medic/terapeut
TheOldDeus
Buna ziua, Domn Dr Marius Uscatu, am revenit, mi-am facut toate analizele si tot ce este nevoie si am fost diagnosticat cu un oarecare inceput de coxartroza, neavand simptomele normale adica durerea de genunchi, si am facut si un test doar o mica durere la incrucisarea si departarea genunchilor...si mi s-a recomandat ca in viitor exista o speranta pentru a reface cartilajele si am auzit de terapia orthokine...imi puteti spune si sau explica mai mult... ? pentru ca mi s-a explicat dar in termeni destul de avansati ai limbajului medical...si am inteles ca sunt si unele dezavantaje..dumneavoastra ce credeti ??
0
10-08-2015, ora 21:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se pune problema de coxartroza la 16 ani...
Cat despre "terapia" mentionata, nu exista studii stiintifice serioase care sa probeze vreun efect pozitiv asupra cartilajului., , si oricum, nu la 16 ani...
Problema este infinit mai simpla decat v-o imaginati: va solicitati organismul mai mult decat poate acesta sa suporte...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-08-2015, ora 21:46
TheOldDeus
Nu este medic/terapeut
TheOldDeus
Deci, nu ar trebui sa-mi fac probleme cu privire la coxartroza ? In trecut ( acum un an ) am avut o cazatura foarte rea fix pe coccis...si nu prea m-am dus la doctor atunci, nu am tinut cont de asta...poate acesta ar fi motivul..dar pe radiografie nu a iesit nimic dubios..nu prea stiu ce sa mai cred, dar oricum va multumesc pentru ajutorul acordat.
O seara buna.
0
10-08-2015, ora 21:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Coxartroza nu inseamna nicidecum fractura coccisului, ci inseamna distrugerea (artroza) articulatiilor coxo-femurale (solduri).
Problema este infinit mai simpla decat v-o imaginati: va solicitati organismul mai mult decat poate acesta sa suporte...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.