Dureri burta/diaree

03-07-2017
danuda
Nu este medic/terapeut
danuda
Buna seara,

Am 22 ani si intampin de o perioada buna de timp(ani as putea spune) anumite probleme legate de sistemul digestiv(cred). Si anume dimineata(dar si in alte momente ale zile) de cele mai multe ori am scaun moale(si merg la toaleta de 2-3-4 ori inainte de a pleca de acasa) uneori insotit de dureri de burta si gaze. In unele dimineti nu merg deloc, sau merg normal 1 data. Se intampla de asemenea des ca primul scaun sa fie normal si in cantitati mici iar apoi urmatorul(dupa cca 15 minute) foarte lichid, ca mai apoi totul sa treaca. Mai patesc asta si cand ma asez pe o suprafata rece sau cand ma trage frigul de afara la burta. In cazul acesta diaree(daca poate fi numita asa pt. ca sunt aprox 3 scaune repetate) este precedata de crampe abdominale dureroase.

Totusi as tinde sa cred ca e si pe baza de stres, pentru ca daca am ceva important de facut si trebuie sa plec undeva, singurul meu gand este ce ma fac daca incepe sa ma doara burta si trebuie sa merg la baie din cauza diareei? Si atunci parca ma ia mai tare. Daca stau toata ziua acasa parca totul e normal (sau mai apropiat de normal). Din aceasta cauza am inceput sa am tot felul de ganduri si griji legate de acest aspect..daca merg undeva, ma gandesc dinainte unde este baie daca am nevoie, daca pot sa merg, ma asez cat mai aproape de toaleta etc...

De mancat nu pot sa spun ca mananc sanatos sau regulat, ci total haotic, gen 1 maxim 2 mese pe zi in timpul saptamanii(si asta undeva pe la ora 17), iar in weekend mananc foarte mult si des(si atunci apar si mai des simptomele de dureri de burta si diaree)

Intrebarea mea este ce as putea sa fac sa scap de acest chin? Pentru ca ma macina atat fizic cat si psihic si imi strica orice stare. Multumesc si sper sa primesc cat mai multe sfaturi din partea voastra.
1 comentarii
0
08-07-2017, ora 14:23
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua.
Pare a fi sindromul de intestin iritabil. Este nevoie de evaluare gastroeneterologica de specialitate dar si de o igiena a alimentatiei, adica: mese regulate, 3 mese principale si 2 gustari/24 ore, continut echilibrat al meselor, evitarea supraalimentatiei dar si postul prelungit, etc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.