Dureri cand respir, raguseala mereu (sunt fumatoare)

27-08-2011
Pinkdots17
Nu este medic/terapeut
Pinkdots17
Buna ziua,
Incep prin a spune ca am 18 ani, sunt fumatoare( mai putin de un pachet pe zi, dar ambii parinti fumatori si aproape toti prietenii mei fumeaza). Am inceput prin octombrie anul trecut sa simt o usoara schimbare in voce. Toata iarna am fost racita si cand am crezut ca mi-a trecut dupa cam luna sau doua iar am racit si am fost asa o lunga perioada. Pot sa zic ca din iarna vocea mea s-a schimbat, parca sunt ragusita mereu si nu mai pot sa trag mult aer in piet si chiar simt un discomfort cand incerc. Nu mai pot sa imi ridic vocea ca raman fara glas. Acum iar dau semne ca races, nu imi curge nasul dar ma doare foarte rau gatul si plamanii cand respir. Am ameteli si ma dor foarte rau muschii. Nu pot sa dorm mai deloc si nu am pofta de mancare(ceea ce e foarte neobisnuit pentru mine).
Va rog sa imi raspundeti !
2 comentarii
0
27-08-2011, ora 10:19
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Dupa simptome, ma indoiesc ca ar fi o simpla raceala. E posibil sa aveti ceva grav la plamini. Renuntati pe loc la fumat si, in prima zi lucratoare mergeti urgent la medic. Iata ca exemplul parintilor si al prietenilor nu a fost cel mai bun de data asta.
0
29-08-2011, ora 01:05
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Deasemenea, iti sugerez si eu sa mergi chiar azi la doctor. Urgent. Poti sa mergi chiar la Urgenta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Probleme de respiratie la copii - primul ajutor
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  •