dureri cervicale si de cap

13-02-2009
madalina2009
Nu este medic/terapeut
madalina2009
Buna ziua!
Desi am 22 de ani, de aproximativ 3 luni ma confrunt cu dureri cervicale si de cap.
Acestea au inceput in urma unui efort, purtatul unor greutati, apoi au ontinuat cu febra musculara si acum dureri constante, zilnice care se calmeaza usor numai cu medicamente, nu cedeaza nici la masaj.
Am facut analize de sange, radiografii, Rmn, nu am spondiloza, nici boli reumatice, nu am nimic, medicii spun ca sunt perfect sanatoasa.
Spun ca nu am deloc muschii in zona cefei si de aceea aceasta sensibilitate.Durerile urca la cap. Am incercat si cu antinflamatoare si cu masaj acasa si cu pastile, dar nu ajuta nimic
Cel mai frustrant este ca nici doctorii nu gasesc ce am si nu mi pun un diagnostic.Cu ce ma ajuta spunandu mi ca sunt eu mai sensibila.
Mentionez ca dorm pe pat ortopedic si fara perna si nu stau la calculator, de fapt de 3 saptamani stau numai in pat ptr ca junghiurile sunt atat de mari si durerile de cap la fel si nu pot sa fac nicio alta activitate, nici macar plimbari usoare, parca as fi intr o menghina.
Pana acum nu m am mai confruntat cu pb de acest gen, nu stiu ce a declansat acea perioada de efort si nu stiu de ce muschiul nu-si mai revine.
O sa incerc si gimnastica medicala, am inteles ca ajuta, daca exista cineva care ma poate ajuta, sa nu ezite.
Multumesc
7 comentarii
0
14-02-2009, ora 07:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cu siguranta.. cateva sedinte de Acupunctura o sa te ajute sa.ti revii !!
0
23-02-2009, ora 22:11
madalina2009
Nu este medic/terapeut
madalina2009
Multumesc, asa o sa fac, durerile tot nu dispar , iar medicamentele au efect de scurta durata.Imi puteti recomanda un cabinet de acupunctura bun in Bucuresti, sunt multe pe net dar as vrea sa merg undeva cu incredere.
Multumesc
0
24-02-2009, ora 08:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
poate cineva din Bucuresti stie mai bine!
0
29-09-2009, ora 18:06
bubucik
Nu este medic/terapeut
bubucik
cu aceleasi probleme ma confrunt si eu...dureri cervicale cu iradiere spre cap, tample ca o presiune si am facut de toate...fizioterapie, acupunctura, am incercat tot felul de antiinflamatoare, analgezice, pana si tramadol(la care a mai cedat putin). la RMN mi-au iesit niste osteofite pe C5 si C6 si o "mica ancosare anterioara a spatiului lichidian perimedular dar fara decelare de conflicte disco radiculare".nu stiu ce inseamna ancosare, dar daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns as fi recunoscatoare.nu mai stiu ce sa mai fac simt ca sunt o leguma, la serviciu nu mai pot sa merg, sunt agitata( fac si tratament pentru depresie, cauzata de acesta durere care nu mai trece) si nu fac altceva decat sa plang. Rog ajutor de la cineva care stie ce inseamna durerea aceasta si are un tratament.
0
30-09-2009, ora 19:55
madalina2009
Nu este medic/terapeut
madalina2009
Buna. Scuza-ma ca raspund asa tarziu, inteleg exact durerile prin care treceti. Osteofite mici mi-au iesit si mie, acupunctura, fizioterapie am facut si eu si de un an de zile se face in noiembrie nu reusesc sa scap de dureri.
Singurul lucru care mi-a mai ramas sa incerc ar fi chiropractica, un masaj al coloane vertebrale. Nu am incercat ptr ca mi-a fost putin teama, persoana respectiva trebuie sa stie exact ce face ptr a nu creea probleme mai mari. Dar ma gandesc sa incerc ptr ca nu mai suport durerile si iau calmante zilnic. Am vorbit cu cineva care a reusit sa scape de probleme mari de coloana cu ajutorul acestor practici. - Ceri mai multe informatii inainte de a merge, are si un site pe care are postate filmulete cu persoane pe care le trateaza. Totusi coloana este delicata si e bine sa te informezi inainte. Pentru mine asta ar fi singurul lucru pe care nu l-am incercat, deci mai este o speranta.
Ma tii si pe mine la curent te rog, daca gasesti rezolvare. Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult. Numai bine
0
02-10-2009, ora 15:05
bubucik
Nu este medic/terapeut
bubucik
Salut. Totusi tu ce calmante iei pentru ca eu l-am cam incercat pe toate si nu ma lasa deloc, non stop, chiar daca este mai putin intensa durerea uneori, dar nu mai pot simt ca nu pot sa mai traiesc asa.si eu nu sufar decat de vreo 3 luni...nu fac decat sa plang mereu si sa ma vait. Acum mi-a recomandat fizioterapeutul sa iau tador si celebrex(eu mai iau si neuromultivit...sunt farmacist si stiu ca merge bine pe nevralgii), dar nu simt vreo diferenta. In plus iau si antidepresive pentru ca altfel as plange non stop, nu as putea sa dorm. Am auzit de Fulga Stelian ca ar rezolva fara probleme ciocurile pe coloana...dar nu reusesc sa il contactez...suna mereu ocupat..sau nu raspunde. Eu m-as duce si in strainatate daca as stii unde si daca e solutia acolo, ca am neamuri in New York si Germania. Sunt disperata nu mai stiu ce sa fac. Tu cu ce ai fost diagnosticata? Mie mi s-a mai zis ca ar putea fi torticolis si mi-a dat carbamazepina dar adevarul este ca nici nu prea m-am tinut de un anume tratament...am inceput cateva zile...apoi am luat altul si tot asa.Poate imi trece cu ce iau acum. Eu ma gandeam si la operatie daca se rezolva, eu sunt dispusa sa o fac dar nu la noi in tara.
DACA AFLU CEVA ITI SCRIU. TE ROG SI PE TINE DACA POTI SA FACI ACELASI LUCRU. SANATATE!
0
07-10-2009, ora 10:39
lianavld
Nu este medic/terapeut
lianavld
am avut menigita bacteriana pneumaie, se pare ca de la o otita netratata si operata de otomastoidita, insa ecchilibrul nu mi l-am recastigat nici dupa 3 saptamani de la operatie, ce se intampla ? as dori sa ma ajutati ce sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •