Dureri coapsa genunchi si sold

23-04-2011
addy_hy
Nu este medic/terapeut
addy_hy
Buna.Am 23 de ani si de vre-o luna mi-au aparut de nicaieri niste dureri in zona cefei...ulterior aceste dureri s-au mutat in partea superioara a coapsei, in partea superioara a genunchiului si in sold.genunchiul nu prezinta inflamatii deloc, durerea este aceeasi si in repaus.in unele zile genunchiu nu doare deloc in schimb am o durere insuportabila in muschii coapsei.la contactul piciorului cu apa fierbinte durerea dispare.pana acum am folosit Artrophyt si Boicil avand rezultate modeste.Ce sfaturi imi dati?..mentioneza ca in doctorii reumatologi nu prea am incredere..va multumesc
10 comentarii
0
26-04-2011, ora 13:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre o simptomatologie polimorfa, nesistematizata.
Pentru inceput ar fi util un consult la neurochirurg (suspiciunea unui sindrom compresiv vertebral), si dupa aceea eventual si la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-04-2011, ora 14:22
addy_hy
Nu este medic/terapeut
addy_hy
Poate fi vorba in acest caz si despre o fisura a membranei vertebrei C1-C2?O radiografie ar fi relevanta?
Este ceva grav?Se vindeca sub tratament strict de lunga durata?
Doresc sa mentionez ca nu am avut niciodata probleme cu coloana vertebrala...si nici acum nu ma doare deloc, singurele dureri sunt in zona genunchiului drept mai precis partile laterale si in coapsa.De curand am aflat ca cel mai indicat tratament ar fi masajele cu bioenergie.Va multumesc, va pareciez opiniile, sunteti un fin cunoscator al fenomenului si astept daca se poate raspunsul dumneavoastra.
0
26-04-2011, ora 21:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Durerile pe care le descrieti sunt dureri iradiate, de tipul celor caracteristice sindromului compresiv vertebral.
Prin urmare, nu v-as sfatui sa incercati vreun tratament (mai ales cele enuntate) fara un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-05-2011, ora 20:54
addy_hy
Nu este medic/terapeut
addy_hy
Buna ziua!Revin cu noi amanunte.Am fost la un consult neurologic am facut chiar si o radiografie a coloanei vertebrale si a reiesit ca nu am nici o problema legata de o eventuala compresie vertebrala.Mi sa spus ca ar fi vorba despre o raceala a piciorului mai precis a genunchiului destul de puternica de acolo avand acele dureri care radiaza in coapsa. De asemenea sistemul imunitar ar fi foarte scazut.Mi-a fost prescris de catre medic ketonal.Durerile dispar 12-14 ore apoi reapar avand o intensitate mai scazuta.D-voastra ce alte tratamente si procedee imi recomandati?Marturisesc ca toti cei care au mers la reumatolog avand un caz asemanator le-a fost prescris diprofos injectii si alte sa zic asa otravuri care mai degraba te distrug iar eu am serioase retineri...mai bine sufar.Va multumesc
0
05-05-2011, ora 20:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu va trimisesem la neurochirurg.
Simptomele D-voastra sunt tipice unui sindrom compresiv radiculo-vertebral.
Asteptam noutati (fara infiltratii!!!!!).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
06-05-2011, ora 22:58
ana-maria Z
Nu este medic/terapeut
ana-maria Z
buna seara
sfatul meu este sa va feriti de infiltratii pt k sunt FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF periculoase
va spun din proprie experienta
k am facut si eu tot cu diprophos si am avut niste reactii groaznice
mai multe efecte negative decat pozitive
0
08-05-2011, ora 20:09
addy_hy
Nu este medic/terapeut
addy_hy
Buna seara Ana-Maria.Mersii de sfat eu sunt din judetul alba si faza e ca 99% dintre doctorii reumatologi si ortopezi nu-si iau in serios meseria...ei au un tratament standard...te doare genunchiul.coapsa.infiltratii.diprophos...zeel t...cunosc foarte multe cazuri in care pacienti sunt vindecati timp de 6 luni dupa care durerea reapare...si iar infiltratii toata viata...tocmai de aceea eu refuz sa urmez un tratament de genu acesta...
0
08-05-2011, ora 20:21
addy_hy
Nu este medic/terapeut
addy_hy
Stimate Domnule Doctor ma scuzati ca nu m-am exprimat corect...am fost la neurochirurg la consult si mi-a spus foarte clar ca din punctul dansului de vedere nu am nici o problema la coloana vertebrala(gen sindrom compresiv)...din radiografie zise el ca nu se pune problema ca vertebrele sa fie tasate sau deplasate...ciocuri etc...deci problema nu vine de la sistemul nervos.Mi-a recomandat un consult la reumatolog banuiala lui fiind o raceala severa a muschilor coapsei
Tin sa va spun ca eu lucrez in constructii si timp de o luna de zile in decembrie anul trecut am stat tot in genunchi fiind destul de frig in sala in care am pus gresie(genunchere am avut clar).la doua saptamani dupa ce am terminat acea lucrare au aparut durerile care nu le-am mai avut niciodata pana atunci.Momentan tot ce ma supara e portiunea superioara a muschilor coapsei drepta(genunchiul nu ma doare deloc)Va rog din suflet sa-mi recomandati dumneavoastra o reteta sau orice altceva care sa-mi vindece problema.Va multumesc
0
26-06-2011, ora 22:06
addy_hy
Nu este medic/terapeut
addy_hy
Buna.Revin cu o noua problema.Nerv sciatic inflamat.Cine cunoaste un tratament si o cale mai rapida de a scapa de dureri va rog din suflet sa-mi spuneti.Va multumesc
0
26-06-2011, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu exista in medicina notiunea de ""Nerv sciatic inflamat""...
Este vorba despre un sindrom compresiv radicular, adica radacinile nervilor spinali, cele care compun nervul sciatic, sunt comprimate de catre discul intervertebral, la nivelul coloanei lombare. Este adevarat ca local se produce o oarecare inflamatie, insa aceasta este doar efectul si nu cauza problemei, prin urmare nu trebuie tratata inflamatia si compresiunea nervilor spinali.
Nu exista medicamente pentru aceasta problema: solutia este fie chirurgicala (curea herniei discale sau a stenozei canalului lombar), fie kineto-terapie specifica coloanei lombare. Nu se pune problema unei ""reteta sau orice altceva """.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •