Dureri coloană, membre, degete mâini.. stare de amețeală și slabiciune în tot corpul

03-01-2017
MariusValer
Nu este medic/terapeut
MariusValer
Buna ziua! Apelez la acest forum după aproximativ 8 luni de suferință și căutări pe la diferiti medici în speranța că cineva va putea să-mi dea un răspuns pentru ceea ce aș putea avea. Problemele mele au început acum un an când într-o dimineață deplasanduma spre casa a apărut o stare de amețeală însoțită de transpiratii excesive în condițiile în care afara foarte frig.Imediat ce am ajuns acasă am consumat o lingura de zahar iar mai apoi o cană de ceai foarte îndulcit dar transpiratiile s-au transformat în frisoane și aveam impresia că totul se intuneca. Am solicitat o ambulantă iar după cateva investigații mi s-a spus că glicemia era foarte scăzută și că tensiunea era destul de mare. Am primit la camera de garda o perfuzie cu glucoza și mi s-a recomandat sa iau Vitamax iar la EKG au spus ca nu am nimic la inimă. După aproximativ 4 luni în două zile diferite pe nemarcate am avut glicemia 182 și 193 dar după masă să reglat la limite normale. De la medicul de familie nu s-a spus că ar fi atacuri de panica și stari de anxietate. Am ajuns la psihiatru unde am primit tratament cu Amitriptilina și Tonotil dar nici un semn de îmbunătățire doar pe perioada celor 5 zile cat am avut acele 5 Fiole de Tonotil apoi starea de oboseala și amețeală au reapărut. Am fost la medicul pneumolog pentru ca aveam junghiuri în spate și transpiratii unde după o radiografie mi s-a spus că la plămâni nu am nimic. Am făcut și testul pentru helicobacter care a ieșit negativ. Problema mai mare a început de aproximativ 6 luni când într-o dimineață m-am trezit cu o durere de spate undeva la al doilea inel de la coloana și o inflamatie în acea zonă care după câteva zile sa lăsat în piciorul stâng mai exact zona tendoanele de la degete era umflata, roșie și foarte dureroasa încât nici nu puteam călca pe picior.. în câteva zile aceasta durere sa mutat când în zona calciului lui Ahile când în degetul mic de la picior.Dupa câteva zile am ajuns la camera de garda cu stare de amețeală, dureri în piept și transpiratii unde după câteva investigații sa dovedit că la inima nu era nimic dar în schimb am fost găsit cu o pneumonie și o infecție urinara pentru care am primit tratament cu Ciprinol, Movalis, Midocalm și Paracetamol iar la câteva zile am fost la un medic reumatolog care fără vreun fel de radiografie mi-a spus că la coloana am discopatie lombara faza a doua iar la picior mi-a făcut un examen ecografic și mi-a spus ca am artrită reactiva iar tratamentul mi-a recomandat să-l iau cel prescris de la camera de garda. După aproximativ o săptămână umflatura de la picior sa remis dar în schimb am ramas cu incheietura de la baza degetului mare de la picior care trosneste la fiecare pas iar durerile s-au împrăștiat în tot corpul.. mai exact au apărut dureri foarte mari în zona coloanei partea lombara care nu ma lasă să mă aplec în fata dar și dureri în degetele de la mâini și picioare pe care abia le mai pot mișca uneori avand impresia că rămân încleștate iar în zona cervicală abia reușesc să întorc capul dintr-o parte în alta precum și dureri de cap care persista de aproximativ doua săptămâni iar în zona pleoapelor durerile oculare persista de o luna de zile.
As dori sa va mai spun ca antiinflamatoare am luat 4 luni de zile fara vreun rezultat pozitiv până în momentul în care am început să am dureri de stomac. Momentan ma confrunt cu dureri intepatoare în tot corpul de parcă ar arde pe dinăuntru iar acum o săptămână am ajuns la camera de garda din nou cu o stare foarte urata în care pur și simplu nu mai știam de mine unde mi s-a făcut un simplu EKG iar în 50 de minute eram în drum spre casa eu abia tinanduma pe picioare.. Mi s-a recomandat unguent Finalgon care nu are nici un rezultat și pastile de Doreta care m-a mai liniștesc doar pentru câteva ore. Alte probleme de sănătate nu am mai avut în trecut iar în prezent am o tuse destul de sâcâitoare care nu cedează de luni bune. Am 37 ani 1, 76m și 83 kg.
Sper din suflet sa primesc un răspuns de la dumneavoastră întrucât nu mai știu ce să mai fac iar în condițiile acestea ma vad pus în situația în care să renunț la locul de muncă pe care îl mai am întrucât pana acum 6 luni avem doua.. la unul deja renunțând din cauza acestor probleme.
I-mi cer scuze dacă m-am lungit cu scrisul si
va mulțumesc pentru timpul acordat!
4 comentarii
1
18-01-2017, ora 11:02
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna ziua,

Ma confrunt si eu cu probleme foarte similare de 3 ani de zile, am senzatia de arsura in tot corpul, mai pronuntata in zona capului, gatului, umerilor si spatelui. O senzatie puternica de arsura si intepaturi. Am dureri articulare, dureri de cap, practic ma doare tot corpul.

Vad ca postarea este relativ recenta. Este posibil sa aveti cu totul altceva dar cel mai probabil un reumatolog va va spune ca suferiti de fibromialgie. (O boala reumatica cumplita, insa boala vine in pusee, durerile se pot diminua. In scazul meu ma simt mult mai bine cand este cald afara primavara si vara.).
0
25-01-2017, ora 07:47
MariusValer
Nu este medic/terapeut
MariusValer
De o săptămână am reușit să ajung la spital unde am făcut o serie de analize.. RMN, EKG, Eeg, analize de sânge vreo 22, analize urina, raze sinusuri, plămâni, torace inclusiv pentru Helicobacter și toate au ieșit bine doar la RMN a apărut câteva mici începuturi de herniere la doua inele în zona lombara dar la care spune medicul că alea nu ar trebui să dea asa dureri cum am eu. Am ajuns cu toate rezultatele astea la medicul reumatolog căruia i-am fost spus înainte de a face analizele respective ca cele mai comune simptome pe care le am ar fi cu cele date de fibromialgie dar acesta a început să râdă și mi-a spus să nu mai citesc pe net ca fibromialgia nu este o boală.La doua zile după ce am terminat cu toate analizele întorcându-mă la medicul reumatolog acesta a spus că totuși merge pe acest diagnostic și mi-a recomandat 10 ședințe de fizioterapie care cuprind 5 proceduri dar ma trimis și la un psihiatru care mi-a dat tratament cu Cipralex și Rivotril pentru stări de anxietate și atacuri de panica. Am deja o săptămână de când i-au acest tratament și sunt la a 5 a ședința de fizioterapie și mă simt cu mult mai bine doar ca sunt destul de moleșit și mi-a cam dispărut pofta de mâncare. De la reumatolog am primit tratament cu Midocalm și Aflamil pentru 7 zile iar pentru o luna am primit Reumabloc forte.Sper ca în scurt timp sa ma pun pe picioare ca deja m-am îngrozit de 8 luni de stările și durerile ce le aveam. Pe viitor voi reveni cu detalii despre starea de sănătate și despre efectul acestui tratament. Până atunci multa sănătate tuturor!
0
25-01-2017, ora 07:56
MariusValer
Nu este medic/terapeut
MariusValer
Am uitat sa întreb Broalex.. Ce tratament folosești pentru fibromialgie și ce rezultate dă? În cazul meu căldură nu o puteam suporta întrucât î-mi dădea stări de amețeală.. Probabil de la anxietate sau nush...
0
13-04-2022, ora 16:59
Bosss
Nu este medic/terapeut
Bosss
Am aceleasi simptome de 4 luni am ameteli asta afecteaza si nervii mia dat si o pericardita in toate analizele nimic dar la o scintigrafie osoasa sa vad daca e cancer cu tiate ca nu iesea in nici o analiza asa xeva am descoperit inflamatie pe toata coloana acum sa fac alte investigatii sa vad ce este ca deja ma simt foarte rau daca ai gasit prbl sa imi zici succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.