Dureri coloana - ultima vertebra

15-07-2009
Jules 76
Nu este medic/terapeut
Jules 76
Buna ziua

In ultimele 10 luni acuz din ce in ce mai des dureri la ultima vetebra. Am facut radiografie in ianuarie si mi s-a spus ca sufar de spina bifida oculta si ca mi se recomanda fizioterapie, kinetoterapie si antiinflamatorii.
Am facut fizioterapie cu curent si bioptron, kinetoterapie la facultatea de sport la aparate. Nu pot sa spun ca am simtit o ameliorare foarte mare.
Durerile sunt mari mai ales cand stau mult pe scaun sau pe tocuri (pe care le-am scos din garderoba :-)

Mentionez ca in copilarie m-am lovit la ultima vertebra, m-a durut cateva zile insa a trecut de la sine.

Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac sa evit medicamentele. Durerea se lasa pe picior si este foarte suparatoare.

Multumesc
6 comentarii
0
27-07-2009, ora 03:19
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu pot decat sa va recomand SACROTERAPIA (terapia prin rugaciune si eventual post). Dumnezeu este singurul care va poate ajuta fara medicamente si alte terapii.

Multa sanatate si multe binecuvantari!

-
Va las si o rugaciune la timp de boala:

Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filoftee, ne rugam tie cu genunchii plecati si cu lacrimi fierbinti. Adu-ti aminte de neputinta firii omenesti, care cuprinde si impresoara pe tot muritorul, de la nastere, intocmai ca mrejele paianjenului. Intru aceste mreji fiind cazuti si noi, smeritii, si neputand scapa de ele fara ajutorul lui Dumnezeu, te rugam pe tine sa ne fii mijlocitoare catre Dansul. Ca El insusi te-a preamarit si te-a trimis in aceasta tara, ca s-o aperi si s-o pazesti de toate rautatile.

Asa, Sfanta mare mucenita a lui Hristos, Filoftee, milostiveste-te spre lacrimile batranilor, spre suspinele maicilor, spre cererile pruncilor si spre noi, care cadem cu genunchii plecati si cerem, prin rugaciunile tale cele sfinte, ajutor si mantuire din supararile ce ne cuprind. Caci stim, Sfanta mucenita, ca pentru pacatele noastre patimim acestea toate, adica: boli, saracire, prigoniri de la vrajmasi, neploaie la vreme si alte asemenea rele. Pentru aceasta cadem la milostivirea ta, ca sa nu patimeasca si cei nevinovati din pricina noastra. Fie-ti mila si roaga-te lui Dumnezeu pentru noi, ca sa strigam tie: bucura-te, fecioara, mare mucenita Filoftee. Amin.


copyright - www.crestinortodox.ro
-
0
27-07-2009, ora 21:58
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Buna, sfatul meu este sa consulti un medic neurolog bun si sa faci un RMN pe coloana si atunci se va vedea mai bine decat la radiografie.Daca durerea se lasa pe picior atunci nu este bine.multa sanatate
0
27-07-2009, ora 22:01
dmarinela
Nu este medic/terapeut
dmarinela
Am uitat sa-ti spun si eu am scos tocurile din garderoba dupa ce am purtat ani de zile.
0
30-07-2009, ora 14:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Ceea ce relatati D-voastra se suprapune cu simptomatologia discopatiei lombare (herniei de disc).
Consultati un neurochirurg experimentat in Chirurgie Spinala si nu faceti singur nici un RMN fara recomandarea expresa a acestuia.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
30-09-2009, ora 09:34
andrey1
Nu este medic/terapeut
andrey1
domnule dr marius as avea si eu o intrebare asemanatoare un urma unui rmn facut la coloana cervicala mi sa spus ca am spondiloza cervicala rezultatul fiind urmatoru;rectitudinea coloanei cervicale modificari disco-vetebrale degrnerative;discala c3 postoromediana/protizii disco-osteofitice c4-c5 si c5-c6 posterioare-fara interesari compresive radiculare mentionez ca rmn la-m facut in 2007 de atunci inafara de unguente nu mi-a prescris altceva si durerile sant din ce in ce mai mari si imi intepeneste gatul as dori si eu un sfat
0
30-09-2009, ora 21:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Rezultatul RMN trebuie interpretat strict de catre neurochirurg, in concordanta cu datele clinice, in timpul consultatiei.
Simpla insirurire de termeni medicali, cu tot respectul pentru colegii radiologi, nu poate constitui un diagnostic in afara consultatiei neurochirurgicale.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.