dureri de calcaie

04-09-2011
aureliadina
Nu este medic/terapeut
aureliadina
Domnule Dr.
Am 38 de ani si am greutatea de 78 kg, inaltime 1, 70.De cateva saptamani ma chinuie o durere de calcaiul drept, foarte tare, adica la modul ca nu mai pot pune piciorul jos cand ma cobor din pat sau ma ridic dupa scaun, trebuie sa ma tin de ceva sa pot merge.am fost la medic la ortopedie si mi sa spus ca nu este nimic grav, doar sa nu mai stau in picioare, dar eu lucrez la un restaurant 18 ore pe zi in picioare dar cu cateva pauze de 10-15 min cand stau jos, si cand trebuie sa ma ridic nu mai pot merge de durere in calcai.a doua zi nu mai stau in picioare ca sunt libera dar durerea persista la fel, se intampla rare ori si cand stau in picioare, dar doar la calcaiul drept..
Medicu ortoped mi-a recomandat sa iau antiinflamator ARCOXIA.
VA ROG CU RESPECT.sa imi dati un sfat sau sa ma programati la un consult la DVS.cu rugamintea sa imi scrieti sau sa imi spuneti telefonic unde se afla spitalul sau cabinetul DVS
cu mutumiri si respect
aurelia
2 comentarii
0
05-09-2011, ora 11:47
aureliadina
Nu este medic/terapeut
aureliadina
am omis sa spun ca intrebarea mea este
in atentia DR MARIUS USCATU
multumesc
0
18-09-2011, ora 17:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In 99% din cazuri talalgiile (durerile calcaneene) sunt datorate supraincarcarii mecanice prin obezitate (aveti vreo 20 kg in plus) si prin efort fizic exagerat.
Prin urmare, indiferent de cauza talalgiilor (exista peste 40 de cauze), tratamentul presupune cu necesitate normalizarea greutatii si reducerea drastica a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul