dureri de calcaie

15-05-2012
corina_anastasia
Nu este medic/terapeut
corina_anastasia
sotul meu are dureri foarte mari de calcaie.in urma unei radiografii a fost diagnosticat cu exostoza calcaneene bilaterala.sfatul medicului a fost sa-si faca masaj pe un aparat de lemn cu multe 'tepi' care il vor ajuta.nu a avut nici un rezultat.acum ne-a sfatuit sa faca recuperare la spital.intrebarea mea este ce e de facut pentru ca are doar 32 de ani si daca de acum nu poate merge, mai incolo.va rugam daca ne uteti sfatui in vreun fel.va multumim f mult
4 comentarii
0
16-05-2012, ora 20:53
mariana marcu
Nu este medic/terapeut
mariana marcu
Ma numesc Marcu Mariana si am un baiat de 8 ani si jumatate.Problema noastra este aceea ca pe baiat il dor calcaiele iar genunchii tind sa se deformeze, asa ne-a spus doctorul nostru ortoped din Pitesti, iar ca tratament ne-a dat calciu cat cuprinde.Medicul de familie este ingrijorat ca de atata calciu poate face pietre la rinichi, dar calciul copilului este sub limita normala.Ce anume trebuie facut si cum sa ajungem la Dr.Marius Uscatu sa il consulte.Calcaiele sunt dureroase la palpare si la mers.L-am oprit sa mai faca sport si orice ii solicita picioarele, doar merge si mai alearga uneori, dar durerea persista.Ce sa facem si cum sa aflam diagnosticul corect ca sa poata fi tratat corespunzator ptr ca sunt sceptica in privinta administrarii calciului pe timp indelungat, cred ca nu are niciun efect.S-a presupus ca ar fi vorba de boala Sever.Va rog sa ne dati ceva detalii privind aceasta boala si cat de grava este.Va multumesc!
0
17-05-2012, ora 11:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Boala Sever nu este grava, insa are un singur tratament: oprirea oricarui efort fizic (mai ales alergat) pe o perioada de 6-24 luni, in functie de evolutia durerii locale.
Calciul este profund daunator, iar orice alta metoda incercata, in afara interzicerii eforturlui sportiv, este inutila, asa cum deja ati remarcat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-07-2012, ora 11:17
armiska511
Nu este medic/terapeut
armiska511
Buna ziua. am si eu o intrebare, am lucrat in paza 5 luni si acum am foarte mari dureri in calciiul sting. Mentionez ca stateam in picioare intre 10 si 15 ore pe zi si obisnuinta era ca ma rezemam in piciorul sting mai tot timpul. Ce-as putea face sa scap de a ceasta durere? Durerea exista mereu dar se amplifica in special atunci cind solicit picioarele. Am 23 de ani, 1, 63cm, 64 kg. Am lasat lasat acel lucru cu speranta ca se va ameliora, credeam ca e doar o chestie de timp si va trece de la sine dar au trecut deja 6 luni si nici-o schimbare majora. Mers pe jos cam 3 km/zi. Astept un sfat din partea dvs. Va multumesc anticipat!
0
10-07-2012, ora 15:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fiind vorba despre o suferinta datorata suprasolicitarii fizice, trebuie sa recurgeti la o perioada de repaus relativ (efort minimal), exclus 3km/zi de mers.
Dupa 1-2 luni veti monitoriza efectele si, daca suferinta persista, se pot incepe demersuri (consultatie clinica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •