Dureri de calcaneu

24-05-2018
Karynamarya
Nu este medic/terapeut
Karynamarya
Bună ziua! Am o fetita in varsta de 6ani si 8 luni, și de aproximativ o lună se plânge de dureri la nivelul calcaneului si al gleznei. Am mers la medic ortoped pentru un consult si ca diagnostic, a fost pus " picior plat"! Nu am fost pe deplin mulțumită de diagnostic, si am rugat daca se poate o radiografie. În urma radiografie făcute, m-i sa spus ca nu are nimic la călcâi, dar, ca trebuie sa facem masaj puternic timp de 3 saptamani la scobitura piciorului si sa cumpărăm talonete pentru picior plat, și să revenim la control. Însă, din ce facem masaj zilnic parca o doare mai tare. Am fost la policlinica sa ridicam rezultatul radiologic si scrie in felul urmator : Calcificari voluminoase Bilaterale in adiacenta insertiei tendonului Achilean pe calcaneu. Nu imi pot da seama ce inseamna acest rezultat si daca trebuie să mai facem masaj sau îi fac mai rau. Țin să precizez că medicul ortoped este in concediu si nu are cine să ne spună ce inseamna acest rezultat. Va multumesc frumos.
4 comentarii
0
24-05-2018, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Indiferent care este cauza suferintei, nu cred ca este util masajul puternic (agraveaza un eventual sindrom inflamator).
Radiografia poate fi utila numai ca imagine nemijlocita, studiata in timpul examenului clinic direct.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
24-05-2018, ora 23:03
Karynamarya
Nu este medic/terapeut
Karynamarya
Bună seara! Imi puteti spune ce anume sa fac, ce fel de examen clinic unde anume sa merg!
0
24-05-2018, ora 23:11
Karynamarya
Nu este medic/terapeut
Karynamarya
As dori sa va spun ca mai am o fata in varsta de 17 ani și cam tot pe la aceasta varsta cu cea mică de 6-7 ani a fost diagnosticat cu apofizita calcaneana bilaterală. (Fisuri ala calcaneului), și n-i sa recomandat talonete timp de 5 ani și repaus de efort fizic si sport. Acum nu mai are nimic. Credeti ca este vorba despre aceeași problemă si la cea mică?
0
25-05-2018, ora 10:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare probabilitate este vorba tot despre maladia Sever (osteocondroza calcaneeana posterioara).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •