Dureri de cap

11-02-2012
ionela.cenuse
Nu este medic/terapeut
ionela.cenuse
De o perioadă de timp, ma trezesc dimineata cu o durere ingrozitoare de cap, in zona creierului mic. Durerea este foarte puternica si se manifesta ca niste junghiuri. Ma doare atunci cand tin capul pe perna sau cand il misc. De cele mai multe ori, durerea trece dupa ce iau o pastila, dar nu cred ca este normal sa ma trezesc asa in fiecare dimineata. Astăzi, pe langa durerea obisnuita, mi-a mai curs si sange din nas. Este cazul sa imi fac griji şi sa ma duc la un control? Va multumesc din suflet pentru ajutor !
7 comentarii
0
14-02-2012, ora 22:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi urgent la cardiolog sa iti ia tensiunea. Poate ai tensiune mare.
Nu manca sarat, nu bea cafea, bauturi acidulate, nu bea multa apa deodata, ca sa nu creasca tensiunea brusc.
Nu sta in frig si nu ridica greutati pana nu stii daca nu cumva este vorba de hipertensiune.
Nu amana.
0
15-02-2012, ora 20:17
ionela.cenuse
Nu este medic/terapeut
ionela.cenuse
In momentul in care am durerile de cap, mi-am luat tensiunea si era 12 - putin mai mare decat o am de obicei (10-11), dar zic eu ca tensiunea 12 nu este ceva ingrijorator. Acum 2 luni am fost la un control general si nu am nimic la inima. Tensiunea este buna, doar pulsul este putin cam mare in unele perioade ale zilei. Am uitat sa mentionez ca am doar 23 ani. Poate ar trebui sa merg la un alt medic, nu la cardiolog? Multumesc de ajutor!
0
15-02-2012, ora 20:36
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Tensiunea 10-11 este mica. De aceea si pulsul este mai rapid.
Tensiunea scazuta poate da dureri de cap. Trebuie vazut de ce scade tensiunea.
Ai sinuzita? O infectie in nas cu stafilococ ar putea scadea tensiunea. De la sinuzita poti avea si dureri de cap.
Analizele uzuale le-ai facut? Poate ai o anemie.
Mergi intai sa iti faca o hemoleucograma, transaminaze, creatinina, VSH, fibrinogen, Proteina C reactiva, Sideremia (fier), calciu ionic.
Ar fi bine sa faci si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru analiza - nu te speli in vagin, nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca 10 zile cel putin de la ultimul antibiotic, in caz ca ai luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Daca ai o infectie vaginala cu e-coli, de exemplu, asta iti poate da o anemie, deoarece e-coli mananca fierul din organism.
Vezi cum ies analizele si daca este nevoie sa cauti in alta parte.
Cauzele pot fi multiple. Le cauti pe rand.
Mananca mere, portocale sa mai aduci un aport de vitamina C.
Multa sanatate!
0
15-02-2012, ora 20:44
ionela.cenuse
Nu este medic/terapeut
ionela.cenuse
Am facut analizele la sange si nu sunt anemica. Cat despre analiza de secretie vaginala, chiar saptamana viitoare am programare la un consult ginecologic, unde voi face si toate analizele. O sa astept sa vad cum vor iesi, si poate intre timp durerile de cap vor disparea. Cat despre sinuzita, nu am. In schimb am avut de curand o raceala care mi-a afectat doar gatul - durere foarte puternicasi ceva infectie. Problema este ca durerile de cap nu sunt de acum, ci de vreo 2 luni. Momentan singura solutie este o pastila de durere si speranta ca vor disparea durerile. Multumesc pentru sfaturi !
0
15-02-2012, ora 20:59
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Cu vederea cum stai? Poti face un consult la Oftalmologie, dar sa ceri sa se faca si tensiunea intraoculara.
Daca te apesi putin pe ochi te doare? Atunci sa mergi neaparat.
0
15-02-2012, ora 21:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Daca ai avut infectie in gat si nu esti sigura daca ti-a trecut, astepti sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata (si pt ginecologie la fel), ca sa nu iasa rezultatul fals negativ si faci un exudat faringian cu antibiograma.
Nu mananci, nu bei si nu te speli in gura, inainte de recoltare. Se face dimineata cum te trezesti.
0
15-02-2012, ora 21:42
ionela.cenuse
Nu este medic/terapeut
ionela.cenuse
Port ochelari, tocmai i-am schimbat. Mi-am facut control oftalmologic, dar nu si tensiunea intraoculara. Se intampla ca seara, sa ma doara foarte tare ochii... simt ca o presiune pe ei. Ma dor si daca ii tin inchisi. Dar am pus totul pe seama faptului ca lucrez la calculator ( cca 9 ore pe zi). Am incercat sa calmez durerea cu comprese cu ceai rece... oricum durerile de ochi sunt mai rare si apar atunci cand sunt foarte obosita.
Cred ca o sa ma duc sa fac si un exudat faringian... am mai avut probleme in trecut, am avut o infectie cu streptococ care a determinat si eliminarea amigdalitelor. Iar dupa eliminarea lor, durerile in gat nu s-au calmat in totalitate.
Multumesc pentru promptitudine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •