dureri de cap

19-12-2013
malak2013
Nu este medic/terapeut
malak2013
Buna ziua,
Am 45 de ani si de cativa ani buni am niste dureri groaznice de cap.Am facut tratamente pentru sinuzita frontala mazilara, cu antibiotice, apa de mare, fizioterapie cu ultasunete si unde magnetice.Mi-am facut tomografie la cap, RMN, doppler ibtra si extracranian crezand ca am vreo tumoare dar nu sunt probleme si nici la sinusuri nu au fost vazute probleme.Dar durerile continua 24/24 h fiind ameliorate din cand in cand de solpadeine efervescenta.Am luat toate medicamentele existente pe piata pentru dureri de cap, inclusiv imigran ul recomandat de dr.neurolog si degeaba.Am ajuns la 8 pastile pe zi de solpadeine efervescenta si vidan.Mentionez ca durerile sunt in sinusurile sfenoidale, coboara spre varful nasului, de jur imprejurul ochilor ( ma doare osatura), si in tample.Cateodata este o durere fizica ca nu pot pune mana ca ma doare.Deasemenea am dureri in spatele capului, in cele doua puncte(probabil o spondeloza cervicala pentru care am facut nist infiltratii care imi ameliorau durerea cam 2-3 zile).Mucoasa nazala nu mai secret de foarte multi ani, nici macar cand am fost racita.Va rog sa mi spuneti cum pot scapa de aceasta graoznica durere.Am o deviatie de sept si o rinita fiind dependenta de rinofug, nu pot respira fara el.
3 comentarii
0
19-12-2013, ora 13:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult la stomatolog cu radiografii la radacina dintilor.. ar putea acolo sa fie problema
2 radiografii l acoloana cervicala fata si ptofil.. ar putea fi o hernie de disc sau alceva
3 durerile de cap pot fi si de la distanta
problemele de rinichi pot da tensiune intracraniana
probelmele la ficat pot face sangele mai gros, mai vascos cu probelme de circulatie intracerebrala
problemele la digestie, intestine, colon.. pot duce la autointoxicatie prin proasta eliminare a toxinilor din organism
0
19-12-2013, ora 20:38
malak2013
Nu este medic/terapeut
malak2013
Va multumesc mult pentru raspuns.
0
19-12-2013, ora 23:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa faceti si un consult oftalmologic amanuntit.
Si un astigmatism miopic de 0, 5 poate provoca dureri asa de mari de cap.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •