Dureri de cap am mare nevoie de un sfat!

12-01-2016
Lavinia 2016
Nu este medic/terapeut
Lavinia 2016
Buna tuturor! Am decis sa scriu pe forumul acesta in speranta ca voi primi un raspuns. Mentionez ca nu sunt in tara, de aceea voi putea consulta un medic abia in 2 luni.problema mea suna cam asa : in urma cu o luna am inceput sa am cateva dureri de cap. Nu durau foarte mult. Initial m-am gandit ca e din cauza stresului. Am inceput sa ma ingrijorez cu adevarat cam acum doua saptamani cand durerile au inceput sa fie tot mai dese si tot mai puternice. Cel mai tare ma doare in partea stanga in drept cu urechea. Simt in acelasi timp o presiune puternica de parca as avea o piatra pe cap. Am inceput sa vad usor in ceata. Am momente cand pur si simplu nu imi pot tine capul pe umeri, nu pot controla miscarile. In acelasi timp imi pierd si echilibrul. Prezint si
Stari de voma insotite de ameteli. Am inceput sa am rau de masina ceea ce este total neobisnuit pentru mine. Va rog, daca s-a mai confruntat cineva cu aceste simptome si stie ce as putea face pana cand ajung in tara, impartasiti-mi si mie. Mentionez ca nu sunt insarcinata. Multumesc frumos!
3 comentarii
0
13-01-2016, ora 01:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai putea sa incepi cu un test oftalmologic.
0
13-01-2016, ora 20:55
Lavinia 2016
Nu este medic/terapeut
Lavinia 2016
Clara, am uitat sa spun ca am deja ochelari si ca ma impac foarte bine cu ei.
0
13-01-2016, ora 21:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca iti faci controlul anual regulat la ochi, poti exclude posibilitatea asta.
Poate fi de la bila (ar trebui o ecografie abdominala).
Poate fi o migrena. Ar trebui consult neurologic.
Ideea e sa ajungi cand poti tu la un medic de familie, el te consulta, iti palpeaza abdomenul in cabinet, te pune sa faci niste teste de fata cu el si apoi iti va da trimitere care ecografie, neurolog, ce considera el.
Nu ai gratuitate daca te duci in tara respectiva la urgente ?
Pe sotul meu l-au primit in Spania cam cu aceleasi simptome. Poti macar incerca pina peste 2 luni. Nu ai cardul acela de sanatate european cu tine ? Ala merge pe urgente.
Cere ceva de la farmacie pentru dureri de cap si greata. Nu sta asa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.