dureri de cap, ameteli

09-10-2011
Madalliina
Nu este medic/terapeut
Madalliina
Buna seara, numele meu este Madalina si am 18 ani. Inainte sa va descriu simtomele mele vreau sa va spun ca in urma cu cateva luni, respectiv in luna mai, am deschis usa frigiderului si din greseala m-a lovit un colt de la un raft pe partea dreapta a capului respectiv in zona tamplei...pe moment am ametit...nu mi-am dat seama ce s-a intamplat...mi s-a umflat putin apoi am pus compresa cu gheata si mi-a trecut in vreo ora...nu am dat importanta mare acestui lucru. Din ziua aceea au inceput durerile de cap...intr-o vreme au disparut dar de vreo 2 luni au reaparut asa incetul cu incetul...de aproximativ o luna este groaznic...am ameteli, tremur(de doua luni am fost la doctor pentru un consult, nu am facut nici o analiza de sange, tomograf sau altele, iar doctorul mi-a recomandat sa iau vitamine timp de 6 luni :4 bones pt oase sanatoase...nu s-au schimbat prea multe)...imi tremura la fel mainile, ametesc, ma doare capul ingrozitor chiar si acuma, in ultimele nopti m-am trezit de cel putin 2 ori pe noapte foarte agitata, in ultimele zile mi s-a facut rau stand linistita la ore, ametesc cand ma pun in pat, am impresia ca se invarte camera cu mine, ba chiar ametesc si cand beau apa. Am diferite senzatii ciudate. Ma gandesc ca totul are legatura cu aceea lovitura...sau cine stie. Dar inca nu mi-am facut curaj sa merg la un tomograf...poate ca totusi nu este nimic grav. Astept raspuns:).
12 comentarii
0
10-10-2011, ora 14:26
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Madalliina, in primul rand ar trebui sa te vada un neurochirurg. Dupa simptome, el si-ar putea da seama daca este ceva neurologic sau vascular si te va indruma ce sa faci.
In afara de asta, ma gandesc totusi sa nu fie o coincidenta si sa fie alte probleme. Daca te-ai lovit asa de rau, poate era ceva deja, o nesiguranta in miscari, ca omul nu isi da asa cu chestii in cap - doar daca reflexele nu sunt bune si pentru asta exista un motiv.
Oricum - sa te vada un neurochirurg in primul rand.
Apoi, aceste ameteli, asa cum le descrii, ar putea fi de la o carie - uita-te bine la toata dantura, intre dinti si masele la baza si eventual daca ai ceva plombe mai vechi - sa nu fie ceva sub ele. Pentru ca ai zis ca ametesti cand bei apa.
Si in al treilea rand, eu m-as gandi la o infectie vaginala - eventual cu e-coli. Mai pot fi si altele.
M-am gandit la e-coli deoarece aceasta bacterie mananca fierul din organism si da anemia prin deficit de fier.
Daca iti faceai analize de sange, stiai daca ai sau nu fierul scazut.
Oricum, ai putea sa faci o - analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Antibiograma sa o ceri neaparat, ca sa scrie la ce antibiotic este sensibila bacteria. Altfel risti sa te tratezi cu un antibiotic la care este rezistenta si te tratezi degeaba.
Vezi ca nu toate laboratoarele de analiza fac cultura cu antibiograma, asa ca, trebuie sa intrebi tu.
Daca iti faci analiza de secretie vaginala, ar fi bine sa ceri sa se faca si cultura pentru depistare streptococ beta hemolitic + antibiograma.
Asta este ceva mai nou, iar cultura se face pe un mediu diferit si iarasi nu toate laboratoarele o fac. Trebuie sa te interesezi. Daca ai aceasta bacterie, asta iti da dureri articulare, deoarece bacteriile emit toxine in organism care irita articulatiile, provocand dureri.
Pentru recoltare, trebuie sa nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 48 de ore inainte.
E-coli mai poate fi gasit si in urina. Ai ceva probleme la urinat? Daca da, ai putea sa faci o urocultura cu antibiograma.
Tot ameteli si dureri de cap ar putea sa dea si o sinuzita cronica.
Ai fost cumva racita in ultimul timp? iti curge nasul sau este infundat?
Daca da, pentru a stii ce bacterie este acolo, ar trebui sa faci un exudat nazal cu antibiograma
Asadar, pentru inceput cam asa ai putea sa cauti motivele ametelii :
- la neurochirurg
- la dantura
- vaginal sau urinar
- nazal
Vorbeste cu doctorul ce analize poate sa iti dea cu trimitere. Dar... vad ca deja nu ti-a facut nimic :(((
Eu zic sa faci analiza de secretie vaginala cu antibiograma si sa vezi daca ai ceva carii intai.
La neurochirurg te poti duce si la urgenta. Daca este ceva isi da seama imediat.
0
10-10-2011, ora 14:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Si de la tensiune mica sau mate poti avea ameteli sau dureri de cap. Ai cum sa iti iei tensiunea? Poti ruga la o farmacie sa testezi un tensiometru.
Daca nu este in regula, ar fi bine sa te vada un cardiolog.
Dar vezi ca si infectiile pot provoca scaderea sau cresterea tensiunii, asa ca, analizele de care vorbeam ar trebui facute oricum.
Streptococii cresc tensiunea, stafilococii si e-coli o scad.
0
10-10-2011, ora 15:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Vezi, daca nu te-ai dus imediat la urgenta cand te-ai lovit, acum sunt multe posibilitati care trebuie luate prin excludere.
Iarasi o ameteala puternica poate fi produsa de ceva probleme la urechea interna si cum tu te-ai lovit cam pe langa ureche, ar fi bine sa te vada si un mediv ORL..
Nu uita de dantura si infectia vaginala pe care eu le banuiesc in primul rand, dar ti-am detaliat si celelalte posibilitati ca sa iti faci o idee despre ce variante ar mai fi. Oricum mai pot fi si altele.
Multa sanatate, sper sa gasesti curand ce ai si sa te faci bine!
0
10-10-2011, ora 16:24
Madalliina
Nu este medic/terapeut
Madalliina
Cand m-a lovit usa frigiderului...a fost din cauza ca m-a strigat cineva tocmai atunci cand deschideam usa...si mi-am intors capul...acuma asta nu mai conteaza...o sa merg cat mai repede la medic sa-mi fac o programare. Viata sexuala nu mi-am inceput-o, iar cafea, alcool sau tigari nu consum. Am o carie dar este plombata, nu ma doare, cand am mai avut probleme cu o masea cariata m-a durut maseaua, urechea si capul...dar nicidecum sa am ameteli sau...putin ma sperie..si azi la liceu mi s-a facut rau, (dar incerc pe cat posibil sa nu arat acest lucru)...Azi dimineata m-am trezit cu o durere de cap puternica. Simt ceva greu inauntrul cutiei craniene si cand ma pun in pat...foarte ciudat. Lipsa de fier nu cred sa fie...momentan iau niste vitamine care contin si fier pe langa altele si numeste 4 bones(pt oase sanatoase)
0
10-10-2011, ora 16:38
Madalliina
Nu este medic/terapeut
Madalliina
Tensiuna mi-am luat-o acum... cea mare este 125, iar cea mica 78, pulsul este 83
0
10-10-2011, ora 16:40
Madalliina
Nu este medic/terapeut
Madalliina
Va multumesc mult pentru sfaturi:)!
0
10-10-2011, ora 16:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu este bine ca iei suplimente fara sa stii ce iti lipseste.
Din pacate, infectia vaginala bacteriana se poate face pur si simplu.
E-coli, enterococii sau streptococii sunt pe si in corpul nostru, dar in anumite conditii devin patogeni.
Se poate recolta secretie si daca esti virgina, se ia secretie cu un betigas cu vata, nu iti baga ustensilele in vagin - dar trebuie sa discuti inainte de recoltare la laborator cu asistenta si ii spui ca esti virgina
Si suplimentele iti pot da dureri de cap.
Ar trebui sa iti dea doctorul sa faci hemoleucograma, calciul ionic, fierul (sideremia) - nu ai cum sa stii daca ai deficit de fier decat din analize, dar ameteala ar putea fi un indiciu
Daca te doare asa rau, mai bine mergi in urgenta, sa iti ia si o tensiune.
Ai sinuzita? nas infundat uneori? Mergi la ORL sa te consulte si sa vada daca ai ceva la ureche si nas
0
10-10-2011, ora 16:42
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Tensiunea e buna, pulsul cam mare. Poate sa fie si ceva de la aimentatie - mananci sarat?
Mai ai si alte simptome - dureri articulare?
0
10-10-2011, ora 16:47
Madalliina
Nu este medic/terapeut
Madalliina
Vitaminele respective mi le-a prescris un doctor generalist in urma cu 2 luni...nu nu imi curge nasul nici nu este infundat.Urinez normal. Nici cu sarea nu exagerez.
0
10-10-2011, ora 16:57
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Atunci ar fi bine sa iti faci acea analiza de secretie vaginala de care vorbeam si sa te vada si un Dr.ORL sa vada cum stai cu urechea.
Si hemoleucograma sa o faci, cu toate ca, daca este ceva vaginal nu iese nimic. Eventual poti sa iasa ceva leucocitemai multe.
Daca este e-coli de mai mult timp, iese fierul mic dar daca e streptococ sau enterococ...nu stii nimic. Poate tot leucocite mai multe.
Daca tot ti-a dat acele minerale, trebuia mai intai sa iti faca o analiza la calciu lactic si Mg macar, nu e bine sa iei suplimente daca nu ai lipsa de asa ceva.
0
10-10-2011, ora 17:06
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ai cumva gastrita?
0
10-10-2011, ora 21:51
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi mai bine la urgenta la neurochirurgie. Nu e de joaca cu starile astea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •