Dureri de cap (Cefalee)

25-03-2012
DonStalin
Nu este medic/terapeut
DonStalin
Buna ziua!De aproape o luna am dureri de cap, pur si simplu ma trezesc dimineata cu ele.Aceste dureri consta in dureri de ceafa apoi se muta in crestetul capului, tample si frunte.Si am o stare de ameteala(ma simt de parca as fi baut, ametit)nu ma pot concentra, simt ca tot ce vad este ireal ca si cum nu as putea atinge ceva(ar fi un vis).Am incercat tot felul de pastile acum iau Solpadeine(efervescent) si imi mai amelioreaza durerile de cap.Mentionez ca urmez si un tratament cu doxiclina de cateva zile(inainte am urmat cu colargol si sinupret, dar nu vad cum ma poate afecta).Aceste dureri le am de la sfarsitul lunii februarie.Ce as putea face (am facut analizele la sange anul trecut, am fost si la consult oftamologic-si nu am probleme).Ce as putea sa i-au sa-mi treaca?(P.S:Nu sunt o persoana anxioasa, ma bucur din plin de viata).

Va multumesc, anticipat!!!
3 comentarii
0
27-03-2012, ora 13:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Asa cum stiti, exista foarte multe cauze pentru durerea de cap. Poate fi cefalee de tensiune - din cauza stresului psihologic, de la hipertensiune (trebuie masurata), migrena, de la sinuzite cronice (ati avut si tratament), de la colecist (migrena biliara). Doxiciclina nu pare sa aiba ca efect secudar durerea de cap. Ar trebui un consult neurologic.
Multa sanatate!!
0
16-05-2013, ora 22:38
sonya sonya
Nu este medic/terapeut
sonya sonya
donStalin...:) ti-ai rezolvat problemele?:X si eu am aceleasi simtome ca si tine.poate m apoti ajuta si pe mine!
0
17-05-2013, ora 13:16
Zaida
Nu este medic/terapeut
Zaida
mai apar astfel de simptome la sponiloza cervicala - un medic balneofiziolog va poate da un diagnostic in acest sens
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •