dureri de cap cu ameteala si presiune occipitala

08-12-2012
73dana
Nu este medic/terapeut
73dana
de 3ani am niste simptome care nu mai stiu unde sa ma duc. am dureri de cap sub forma de sageti la nivelul tamplelor insotite de ameteala si presiune la nivelul cefei si urechilor., in cap parca clocoteste ceva, durerea incepe de la omoplati care iradiaza occipital apoi la tample. am perioada cand imi amortesc ambele maini atat noaptea cat si ziua. pe deasupra mai am si tremuraturi interiore al e corpului. am luat diferitr anxiolitice, antidepresive(la recomandarea medicului), dar simptomele persista.multumesc mult..
5 comentarii
0
08-12-2012, ora 19:16
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
ai incercat sa faci un rmn?si eu sufar de dureri de cap, tot asa ma tin omoplatii.simpt park nu-mi circula sangele si dinasta si acuz dureri puternice de cap.ink nu am facut rmn dar cred ca e singurul care ma poate lumina si afla ceea ce am, dinasta abia ast sa-l fac, suspectez spondiloza cervicala.eu am fost indrumata sa fac un rmn la suceava si mi-l va citi un medic chirurg din iasi.sanatate
0
08-12-2012, ora 20:46
73dana
Nu este medic/terapeut
73dana
da, am facut RMNsi la cap si la coloana cervicala. se pare ca am o spondiloza cervicala, dar nu am mai auzit atat de rele simptome sa dea si mai ales in permanenta. pe langa acele simptome mai am si niste vibratii prin picioare deasupra calcaiilor si senzatie de rece prin corp. oare sa fie de psihiatrie?poate ma ajuta cineva cu un sfat.. sanatate multa...
0
08-12-2012, ora 21:46
mganea
Nu este medic/terapeut
mganea
buna, nu te speria ca nu esti singura, axact de trei ani ma chinuie si pe mine spondiloza cervicala in plus fata de simpt. tale eu mai am si o greutate in picioare ca nu pot sa stau in sus, atata noroc ca nu ma doare noaptea, citeste mai mult pe forum sa vezi oameni cu aceleasi simptome si e normal dela atata durere faci si anxietate, multa sanatate, nu esti singura.
0
08-12-2012, ora 22:02
73dana
Nu este medic/terapeut
73dana
cum am mai spus, am fost la n.. medici la toate specialitatile dar fiecare mi a dat cate o reteta, de la interne pana la endocrine si multe altele.. am facut la un monment dat si atacuri de panica, m_am infundat cu mii si mii de pastile, dar aceasta presiune cu senzatie de cap greu si infundat nu ma lasa in pace., doar cand iau jumatate de cp de anxiar ma linistesc putin.
0
08-12-2012, ora 23:08
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
posibil atunci tot sa fie in capul, te ingrijorezi prea mult si atunci poate asa se manifeste la tine atacurile de panik...ceea ce este rau, este durerea de cap si omoplati cum ai spus, caci pe mine cand ma ia cate o durere de cap ma tine 4 zile si ma termina psihic, devin si mai depresiva, si la fel am ameteli, stari de voma si lesin presupun ca de la durerea care imi ia toata forta.stii cum e treaba asta psihica?ne imaginam ca avem o boala, ne gand mult la simtome si cautam pe net toate intrebarile si rasp, credem ca avem ceea ce am gasit ptr ca se nimereste odata simtomele sa fie aceleasi si numai ptr ca e gand mereu la aceste simtome, ele chiar vin le chemam si se manifesta in corpul nostru.eu de ex ma gand mereu s anu am ceva la inima si cand ma gand la aceste simtome chiar vin, se manifesta exact cum ma gand, cum e in capul meu, daca devin calma si ma gand la alceva numai am nici un simtom ma simpt bine.sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  •