Dureri de cap intre ochi si spre fundul ochilor, doar in zona sinusala...

02-10-2008
junior29
Nu este medic/terapeut
junior29
Voi trece direct la subiect.In iarna anului trecut a inceput primul episod al acestor dureri pe care le am.Dureri de cap intre ochi si spre fundul ochilor, doar in zona sinusala.Sunt insotite de greata si ameteli.Am luat antibiotice atunci.Durerea a revenit in aceasta vara iar acum de la jumatatea lunii septembrie ma dispera.Am facut radiografie sinusala si nu apare nimic.Nu imi curge nasul, nimic.doar durerile infernale de cap.Doctorul mi-a prescris Klacid 1tb/zi, nurofen 3tb/zi si bioparox spray nazal.Inca sunt nelamurita ce poate fi.???????
4 comentarii
0
02-10-2008, ora 00:00
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
sincer, daca nu aveti nimic cu sinusurile, atunci faceti niste analize la sange uzuale inclusiv toxoplasma si toxocara!!toxoplasma este un parazit care se instaleaza in muschii corpului, ochi, creier si atunci cand este activ este foarte periculos!!eu am toxoplasma dar spre fericirea mea nu este activ si nici copilului nu am transmis atunci cand am ramas insarcinata.faceti niste analize mai amanuntite calcemie, glicemie, colesterol, hemoleucograma completa, hiv, vdrl, toxoplasma, toxocara si ce va mai recomanda medicul pt ca anaize sunt multe!numai bine
0
04-10-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna , Junior !
Durerile frontale nu sunt caracteristice numai sinuzitei.
Exista zeci de boli care au ca si simptom durerea frontala.
INcepe cu med. de familie unde sa iti faci analizele mai sus recomandate.
mergi la Oftalmologie.. pentru a exclude o patologie la ochi.
Mergi la Neurologie.. pentru a investiga coloana cerviocala si circulatia sangvina cerebrala. daca va fi cazul, med. neurolog iti va da trimitere la Tomograf.
0
05-10-2008, ora 00:00
junior29
Nu este medic/terapeut
junior29
Multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Jaquelinne o sa-mi fac analizele pe care mi le-ai recomandat.
D-ule doctor, am facut programare la oftalmologie si sper sa gasesc un raspuns cat de curand.
Durerile au mai cedat de cand am inceput tratamentul dar stiu ca pot reveni asa ca nu las timpul sa mai treaca.
D-ule doctor, sunteti GROZAV!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sanatate la toata lumea.
0
25-08-2018, ora 18:31
Pacientu
Nu este medic/terapeut
Pacientu
Salut junior29, imi poti spune si mie ce analize ai facut sau ce tratament ai urmat pentru problema cu durerile de cap si ameteli ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •